بازاریابی وتبلیغات دردوران رکود وتورم

بازاریابی وتبلیغات دردوران رکود وتورم

اقتصاد ايران به عنوان يک اقتصاد تحت تأثير سياست و اقتصاد جهاني در چند سال اخير شاهد بحران زدگي سريع و شديدي بوده است.

اما آيا خريداران و فروشندگان ايراني نيز تحت تأثير اين شرايط قرار گرفته اند.؟

اگر فروشگاهي محصولي گران مي فروشد و يا ماشين لوکسي در خيابان ديده مي شود، همه پيش خودشان مي گويند که گويي رکود فقط زندگي ما را تحت تأثير قرار داده است. و اگر رکود در کشور وجود دارد، پس اين خودروها و منازل و . . . چگونه در اين تعداد و کيفيت خريد و فروش مي شود.؟

اما اگر بخواهيم تأثير رکود و تورم را بر رفتار خريداران بررسي کنيم، به مسائل جانبي برخورد خواهيم کرد که قسمت هايي از آن را به شرح ذيل بيان مي کنيم.
سوال اول-

رکود چگونه بر رفتار خريداران اثر مي کند؟

مشتريان به عنوان بخش اصلي يک واحد تجاري شناخته شده اند. بنابراين مشتريان برترين منبع جهت برنامه ريزي و اقدامات بازاريابي مي باشند. هر چند که رفتار مشتريان و يا همان رفتار مصرف کنندگان بسيار پيچيده است، اما موضوعي جالب جهت مطالعه مي باشد. نه تنها از نظر روانشناسي و جامعه شناسي بلکه جهت افزايش فروش مي باشد.

اين فرايندها در رفتار مشتريان بنا به مکان و محل از قائده خاصي پيروي مي نمايند که پيش بيني و نتيجه گيري و همچنين مديريت اين نوع تصميمات بسيار پيچيده و شايد در مراحلي غير ممکن باشد.

به هر حال عواملي که بر فروش و خريد مشتريان بحران هاي اقتصادي آميخته شده است، عباتند از :

افزايش و بالا رفتن قيمت هاي بازار
کاهش قدرت ذخيره پول و سرمايه
عدم امنيت شغلي

که تمامي اين موارد باعث خريد احتياطي در مردم مي شود
سوال دوم-

اما رفتار خريداران و مشتريان در برابر اين تهديدات چيست؟

اولين واکنش تغيير الگوي خريد است و اولين تغيير کاهش ميزان مصرف و در نتيجه خريد است. اين تغييرات باعث صدمات شديد روحي و رواني در کشور شده است. و اين آثار سوء از بعد مالي فراتر مي رود. به گونه اي که تنها حفظ سرمايه در خانواده ها مهم مي شود و افراد از صرف هزينه دست کشيده و شروع بع ذخيره سازي منابع مالي خود مي نمايند. و در نهايت هم اين اقشار رو به خريد کالاهاي ضروري مي آورند. ماحصل آن فراموشي سريع برندهاست زيرا قيمت و کيفيت تعيين کننده است و بر اساس تغييرات صورت پذيرفته توسط محققات پارک بازاريابي ايران در کشور مشخص شده است که چند تغيير به صورت تواماً در الگوي مصرف مشتريان رخ مي دهد که عبارتند از:

تغيير نگرش از خريد کالاهاي گران به سمت خريد کالاهاي ارزان عمدتاً چيني
تغيير نگرش از خريد کالاهاي لوکس به سمت کالاهاي ضروري
تغيير نگرش زياد در صرف هزينه به خريد کالاها در حجم کمتر
و در نهايت سرمايه گذاري بر روي کالاهاي سرمايه اي

بر اساس گزارش پژوهشگران پارک بازاريابي ايران فرايندهاي خريد در اين شرايط به چند عامل وابسته مي شود که برخي از آن ها به شرح زير مي باشد.

اولين عامل قيمت کالا و محصولات مي باشد؛ دومين عامل ميزان درآمد افراد و چگونگي راه اندازي کمپين هاي تبليغاتي برندها در راستاي معرف و ايجاد اشتياق در مصرف کنندگان مي باشد. حال با توجه به اين موضوع که از عوامل تأثير گذار بر رفتار مصرف کنندگان تبليغات برند است، شرکت ها چه از نوع خدمات و چه از نوع توليدي و تجاري، بايد بر روي نحوه ارائه تبليغات خود بسيار تمرکز داشته باشند.
6 روش اشتباه و غلط در اين دوران:

از روش هاي غلط در تبليغات دوران رکود و بحران اين است که تصور کنيم برند ما به حد کفايت رشد يافته و در زمان رکود نيازي به مراقبت و نگهداري ندارد.
حذف و يا کاهش هزينه هاي بازاريابي و اختصاص اين بودجه ها در زمان هاي ديگر
اعتقاد به اين موضوع که بودجه ها کاهش پيدا کرده و تبليغات باعث اتلاف بودجه شرکت است.
تقليد از ديگر رقبا بدون در نظر گرفتن استراتژي ها و شرايط داخلي و خارجي شرکت
استفاده از شرکت هاي تبليغاتي ارزان به جاي شرکت هاي مشاوره بازاريابي معتبر
کاهش سود شبکه نمايندگان و تصور اينکه نمايندگان آلوده فروش محصولات شرکت شده اند.

نتايج به دست آمده از پژوهش هاي محققات پارک بازاريابي ايران بر اين موضوع تأکيد دارد که کمتر شرکتي در دنيا وجود دارد که تحقيقات و معرفي قوي محصولات و برند، آن ها را در زمان بحران حفظ نکرده باشد.

و نتيجه ديگر به دست آمده از مطالعه بر روي شرکت هايي که دچار رکود‌، تورم و بحران شده اند، نشان مي دهد که با کاهش تبليغات اين دوران، پس از گذشت مدت زمان کوتاهي و پشت سر گذاشتن بحران ها، احياي برندها بسيار مشکل و در پاره اي از موارد خارج از توان مديران مي باشد.

در همين گزارش از پژوهشگران پارک بازاريابي متوجه مي شويم که افراد و شرکت هايي که در بازار حضور کمتري پيدا مي کنند، از نظر درآمد و سهم بازار در رتبه پايين تري قرار خواهد گرفت.

در نهايت حذف بودجه هاي بازاريابي نه تنها فرصت براي ايجاد سهم بازار، معرفي محصولات و حفظ در ذهن مشتريان را کاهش مي دهد، بلکه در دوره هاي زماني شش ماهه و يکساله باعث کاهش سود آوري نيز مي شود.

در طرف ديگر شرکت ها مي توانند با کاهش کيفيت محصولات تبليغاتي و چاپي خود در زمان کوتاه هزينه هاي خود را کاهش دهند. ولي بايستي به اين نکته توجه داشت که خدشه و ضربه اي که به برند وارد مي شود، نشان دهنده وضعيت مالي رو به ضعف شرکت مي باشد و در دراز مدت به سودآوري شرکت لطمه مي زند.

يک کمپين مناسب و برنامه ريزي شده به خاطر طراحي علمي و تجربي قوي و برخورداري از کيفيت بالا و همچنين تکرار و خطاي کمتر و نفوذ و تأثير بيشتر بر روي مشتريان در بيشتر واقع هزينه کمتري به شما وارد خواهد کرد.

در اين دوران يعني زمان رکود، واحدهاي بازاريابي و تبليغات بايستي فعال تر از هميشه و در نقش پيشرو در حوزه تجارت ظاهر شوند. خبرگي و قدرت شما در تأمين و پشتيباني محصولات و بودجه نمايان مي شود.

يک سوال اساسي که در اين مقاله به آن اشاره شد، راه حل هاي تبليغاتي است توسط دکترين و خبرگان پارک بازاريابي ايران طراحي شده اند و شامل تدوين يک استراتژي مشخص و مدون بازاريابي و تبليغاتي است. اين استراتژي شامل مواردي است که در شماره بعد به تشريح آن مي پردازيم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × یک =

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...