12 نشانه موفقیت در کار و زندگی

12 نشانه موفقیت در کار و زندگی

هر چه شما بیش‌تر درباره‌ی خودتان بدانید، بیش‌تر قادر خواهید بود که آن دسته از تغییرات را که برای موفقیت در کار و زندگی تان مورد نیاز است ایجاد کنید. در این نوشتار یا ۱۰ نشانه آشنا می‌شوید که مشخص می‌کند شما چقدر برای موفقیت در کار و زندگی آماده هستید.دیوید دانینگ، روانشناسی اجتماعی در دانشگاه کُرنل می‌گوید “دلایل بسیاری وجود دارد که چرا شناخت ما از خودمان دشوار است. یک حوزه‌ی ذهنی مانند هوش را در نظر بگیرید، در این حوزه برای نمونه مردم تمایل دارند از روش‌هایی که در راستای منافع خودشان است، به درکی از شایستگی‌های خود برسند. مثلا یک دانشجو مستعد در ریاضیات در تعریف‌اش از هوش ممکن است روی ریاضی و مهارت‌های تحلیلی تاکید بگذارد درحالی که دانشجوی دیگری که در حوزه‌های دیگر مستعد است، توانایی شفاهی و خلاقیت را مطرح می‌سازد ”

به گفته‌ی دانینگ، گرفتن بازخورد می‌تواند یاری‌رسان باشد ولی ما اغلب و بر اساس طبیعت‌مان، بازخوردهای انتقادی را نادیده می‌گیریم. و مردم به دلیل ناآگاهی دوست دارند خودشان را بیش‌تر از آن‌چه هستند نشان دهند: به عنوان نمونه‌ای کنایه‌آمیز از این دست، پیرمرد سالخورده‌ای را در نظر بگیرید که گمان می‌کند راننده‌ای فوق‌العاده است ولی در واقع در جاده ایجاد خطر می‌کند، یا زنی که کتابی درباره‌ی بازار سهام می‌خواند و حاضر می‌شود تا با دلالان حرفه‌ای سهام رقابت کند”

نتیجه چیست؟ سخت است که بدانیم آیا ما به اندازه‌ای که درباره‌ی خودمان فکر می‌کنیم، از خودمان آگاهی داریم یا خیر.به همین دلیل دراین جا ده گزاره آمده است که شما را یاری می‌رساند تا نسبت به کار و زندگی‌تان به بینش لازم دسترسی داشته باشید. پاسخ آری یا نه بدهید و تعداد پاسخ‌های “آری” خود را بشمارید.

  • بزرگ‌ترین توانایی و هدف خود را می شناسم و آن‌ها را برای جهت‌دهی به حرفه‌ام به کار می‌گیریم.
  • از داشته‌های ذهنی‌ام آگاه هستم و الگوهای تکراری را که برای خودم در ارتباط با دیگران و حرفه‌ام ساخته‌ام را درک می‌کنم.
  • از گفتگوهای منفی درونی که در ذهن خودم ساخته‌ام آگاه‌ام و می‌دانم که این حرف‌های منفی چه‌قدر از واقعیت فاصله دارند.
  • می‌دانم چرا شکست خورده‌ام و می‌توانم درس‌هایی را که از هر یک از آن شکست‌ها گرفته‌ام، تشخیص دهم.
  • در اغلب موارد بیش‌تر کنجکاو هستم تا قانع و قاطع.
  • تسلیم افکار رُعب‌آور نخواهم شد، اغلب به این دلیل که به این توانایی خودم باور دارم که می‌توانم با وجود ترس به کارم بپردازم و هر زمان که لازم بود برای دست‌یافتن به هدف‌هایم، با ترس‌هایم مواجه ‌شوم.
  • من جویای بازخورد همکاران، شریکان، و دوستانم هستم و به خاطر انتقاد‌های آنان موضع تدافعی نمی‌گیرم.
  • لذت می‌برم از این که حوزه‌ی آسایش و حریم امن‌ام را درنوردم و فعالانه به دنبال فرصت‌هایی بروم که هم بخشی از چشم‌انداز آینده‌ی من هستند و هم ترس مفیدی را در من ایجاد می‌کنند.
  • شنونده‌ی خوبی هستم و در گفت‌وگوها بیش‌تر می شنوم و می‌پرسم تا این که سخن دیگری بگویم.
  • با آغوش باز از هر حمایتی که من را یاری رساند تا شغلم‌، روابطم یا آگاهی شخصی‌ام را به سطح بالاتری ببرد، استقبال می‌کنم.

اگر پاسخ شما “آری” است:

۸-۱۰ آری: شما نه تنها از خودآگاهی برخوردارید، بلکه کنجکاو، متفکر و دارای طرز فکری روبه رشد هستید. آمادگی برای پذیرش تغییر، مشارکت‌پذیری و همکاری خوب با دیگران، ویژگی‌هایی هستند که در شرکت‌های برتر از کیفیتی عالی برخوردارند. به کوشش خود ادامه دهید تا در بهترین وضعیت خودتان باشید و بدون تعارف به بالاترین سطح خود دست یابید.

۴-۷ آری: شما در مسیر خودآگاهی و بینش‌مندی از قوت‌ها و ضعف‌های‌تان و چگونگی تعامل با دیگران قرار دارید. شما به صورت بالقوه، شروع به اندیشیدن درباره‌ی اثرگذاری بر دیگران و چیستی این اثر کرده‌اید. شما به تازگی رویدادی را در زندگی پشت‌سر گذاشته‌اید که درک ژرفی از خودتان را برانگیخته است، یا این که در اندیشه‌ی یک تغییر شغلی بزرگ هستید و باید درباره‌ی یک برنامه‌ی عملیاتی تصمیم بگیرید. در هر صورت شما در مسیر درستی قرار گرفته‌اید و هر چه خودآگاهی شما افزایش یابد، شغل و زندگی‌تان مثبت‌تر خواهد شد. ممکن است با پرسش از همکاران، شریکان و دوستان‌تان به دنبال بازخوردی قابل توجه از سوی آن‌ها باشید تا بدانید آن‌ها چه تاثیری از شما گرفته‌اند. این می‌تواند گامی نیرومند در راستای افزایش خود-بینشی و تاثیرات بزرگ‌تر بر دیگران باشد.

۰-۳ آری: شما بینش اندکی،(اگر داشته باشید)، از خودتان، استعدادهای‌تان یا چگونگی تجربه‌ی دیگران از خودتان دارید. ‌زمان آن رسیده است که به ارزشی فکر کنید که با شناخت خودتان به آن دست می‌یابید و به نفوذی فکر کنید که با درک و شنیدن دیگران، به دست می‌آورید. ممکن است هیچ حمایتی را نپذیرید، ولی این بدان معنی نیست که دیگر یارای رویارویی با چالش‌های مشابه را ندارید و روابط کم‌تر از حد انتظار را خواهید داشت. دریافت حمایت می‌تواند روند بازی را برای شما تغییر دهد: یک زندگی که عاشق‌اش هستید نه آن چیزی که احساس‌تان به گونه‌ای برایش صرف می‌شود که انگار می‌توانست چیزی بیش‌تر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده + 9 =

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...