۱۵دقیقه قبل از مصاحبه استخدامی

۱۵دقیقه قبل از مصاحبه استخدامی

۱. آرامش‌تان را حفظ کنید

وقتی دچار استرس شوید، بدنتان هورمون های استرس مانند کورتیسول و اپی نفرین ترشح می کند. بر اساس مقدار استرس تان این هورمون ها می توانند کم یا زیاد قدرت تفکر را از شما سلب کنند. دیوید پارنل می گوید: « مطمئن شوید در دقیقه های پیش رو آرام، مطمئن و خونسرد می مانید، تا از گزند این هورمون ها به دور باشید و ذهنتان را پاک نگه دارید.»

۲. تنفس عمیق را فراموش نکنید

این به شما کمک می کند تا آرام بمانید. پارنل می گوید: «شمارش نفس یکی از سریع ترین و تاثیرگذارترین روش ها برای آرامش اعصابتان است» « به سادگی رو تنفستان تمرکز کنید، هر کدام را بشمارید تا ده برسید و دوباره از اول تکرار کنید»

3. زود برسید اما داخل نروید

چیزهای خیلی کمی وجود دارد که مانند دیر رسیدن شما را به دلهره بیاندازد، به همین خاطر همیشه زود برسید. اما در ماشینتان یا در کافه ی نزدیکی منتظر شوید. زیرا خیلی زود رسیدن می تواند فشاری غیر ضروری بر مصاحبه کننده تان وارد آورد.ریتا فرایدمن می گوید که نباید بیشتر از ده دقیقه زودتر وارد محل شوید.

۴. با تمام کارمندان پذیرش و نگهبان ها صمیمی باشید

وقتی به اتاق انتظار اداره ای وارد می شوید (که باید ۱۰ دقیقه زودتر از وقت مصاحبه تان باشد) به خاطر داشته باشید که با کارمند پذیرش، نگهبان، یا هرکسی که به شما خوش آمد می گوید خوش رفتار باشید. فرایدمن می گوید: « خیلی احتمال دارد که او درباره ی رفتارتان به مدیر گزارش دهد.»

۵. درباره ی یک یا دو چیز که می خواهید از شما در ذهنشان بماند تصمیم بگیرید

آیا مهارت ارتباط شماست؟ مدیریت پروژه تان؟ دانش؟ مصاحبه در شرکتهای خصوصی بیشتر از شرکت های دولتی اهمیت دارد. یک شرکت خصوصی بودجه خود را از طریق کسب و کار خود تامین می کند و برای جذب نیروهای مورد نیاز خود، نهایت دقت را بکار می برد تا نیرویی متخصص و ماهر در زمینه شغلی مربوطه را بیابد. در غیر اینصورت تنها متحمل ضرر خواهد شد و همینطور منابع شرکت را تلف خواهد کرد. در این میان اگر یک کارجو در بدست آوردن یک فرصت شغلی، تصمیم قطعی خود را گرفته است، باید بگونه ای خود را به شرکت معرفی کند که شرکت مزبور کاملاً در جریان توانایی های او قرار گیرد. چه بسا در این تواناییها فرصت شغلی مناسب تری برای فرد وجود داشته باشد که شرکت خود آن را پیشنهاد دهد.

۶. تمرین را متوقف کنید

شما نمی خواهید که این وقت را به تکرار آمادگی یا تمرین پاسخ هایتان بگذرانید که گفت و گویتان را مصنوعی و از قبل تنظیم شده نشان دهد. خودتان را رها کنید و فکرتان را درگیر جمله هایی که قرار است بگویید نکنید.

۷. قبل از مصاحبه استخدامی بر ژست تان تمرکز کنید

وقتی منتظرید تا برای مصاحبه داخل شوید در موضع قدرت بنشینید. اعتماد به نفس بالایی داشته باشید و به خودتان بگویید که مطمئنا شایسته ترین شخص برای بدست آوردن این موقعیت شغلی هستید.

۸. پیام های صوتی یا ایمیل تان را چک نکنید…..

ممکن است چیزی بشنوید یا بخوانید که احساسی تان کند. این موجب حواس پرتی تان خواهد شد و از بازی بیرون تان می اندازد که این می تواند یکی از بدترین اتفاق هایی باشد که می افتد.

۹. ……اما حتما توییترتان را چک کنید

« نگاهی به فیدهای توییتر بکنید تا مطمئن شوید هیچ تغییر بزرگ یا اتفاق خاصی از زمانی که شما تحقیق کرده اید به روز نشده است» « اگر موضوع مربوطی در ساعات اخیر وجود داشت لزوما شما آن کسی نیستید که می باید از آن صحبت کند اما برای این که خود را در ردیف آدم های مطلع قرار دهید خوب است»

۱۰. به طور مختصر یادداشت هایتان را نگاهی بکنید….

اتریج پیشنهاد می دهد قبل از مصاحبه روی چند کاغذ یادداشت می بایست اطلاعات مهمی از قبیل نام مصاحبه کننده، عنوان ها و ارتباط شان با جایگاه ها را داشته باشید. همچنین پاسخ سوالاتی را که آرزو دارید ازتان پرسیده نشود که این می تواند موجب نگرانی کمترتان شود.

۱۱. ….اما هیچ تحقیق جدیدی انجام ندهید

شما باید تحقیق، آمادگی و تمرین را تمام کرده باشید. فرایدمن می گوید: « حالا وقت آن نیست که درباره ی دستاورد های اخیر شرکت یا گزارش درآمدها تحقیق کنید. نگاه به اعداد بزرگ پروژه ها در لحظه ی آخر می تواند راه خوبی برای قاطی کردن اطلاعات باشد.»

۱۲. قبل از مصاحبه استخدامی حتما به آینه نگاه کنید

به یک دستشویی یا فروشگاه لباس نزدیک بروید و خود را در آینه ببینید. فرایدمن می گوید: «ممکن است خانه را مثل یک میلیونر ترک کرده باشید اما مثل یک بی خانمان به محل رسیده باشید»

این وقت خوبی نیز هست که دست هاتان را بشویید و اطمینان حاصل کنید ناخن هایتان تمیز و کف دستهایتان خشک است. اگر کفش های راحت پوشیده اید و برنامه دارید که عوض شان کنید مطمئن شوید که این کار را در اداره انجام نمی دهید.

۱۳. قبل از مصاحبه استخدامی کیف تان را مرتب کنید

فرایدمن می گوید: « اطمینان حاصل کنید که رزومه تان را بدون گشتن در کیف یا درآوردن وسایل شخصی از آن می توانید از کیفتان خارج کنید.» « شما نمی خواهید وقتی درباره ی شایستگی هایتان صحبت می کنید نامرتب دیده شوید»

۱۴. توجه کنید چه اتفاقاتی اطرافتان می گذرد

مشاهده کنید محیط اداره چگونه است، روی دیوارها چیست» این ها نشان می دهد که چه چیزهایی برای شرکت مهم است.

۱۵. قبل از مصاحبه استخدامی فکرهای خوب کنید

ممکن است کلیشه به نظر بیاید – اما به چیزهای خوب فکر کنید که به شما حس خوب بدهد و لبخند بر لبانتان بیاورد, این کمک خواهد کرد که با ذهنی درست وارد مصاحبه شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × سه =

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...