شبکه گویای مسلم عابدی مدیسه
درباره من

درباره من

درباره من سلام دوست من در مورد درس خواندن و نمره گرفتن ،میان افراد جامعه من عقیده ای متداول دارم:« دانشجویان یا دانش آموزان زرنگی که نمره A می گیرند، آینده کاری تضمینی دارند و درآمدی آن چنانی منتظرشان است». ولی متاسفانه واقعیت چیز دیگری است. برای پیدا کردن کار، داشتن مدرک ضروری است ولی کسی به نمرات شما توجه نمی کند. وقتی فارغ التحصیل می شوید، مهم ترین عامل برای موفقیت و کسب شغل مناسب، دانش و توانایی انجام کارها در یک سیستم است.دانشجویانی که نمره C می گیرند، برای کلاس هایی که برایشان فایده ندارد، وقت خود را…[ادامه]

درباره من
خواندم !

کم کردن چک های برگشتی

نوشته شده توسط در تاریخ آبان ۱۴, ۱۳۹۷ 1,051 views

کم کردن چک های برگشتی
یکی از مسائل اصلی در حوزه فروش و بازاریابی مویرگی بحث وصول مطالبات در زمان فروش اعتباری می باشد.فروشندگان و ویزیتور ها و بازاریاب ها و واحد مالی شرکت با همکاری یکدیگر برای کاهش سوخت پول و کاهش چک برگشتی و مطالبات معوقه باید اعتبار سنجی مشتری داشته باشند.در این مطلب به راهکار های کاهش چک برگشتی و مطالبات معوق می پردازیم.
۱)نقد بفروشید!
از قدیم گفتند پیشگیری بهتر از درمان است.بهترین راه برای جلوگیری ازایجاد مطالبات معوقه و کاهش چک برگشتی نقد فروختن است.
{سیاست نقدی را در پیش بگیرید}،شما می توانید با دادن پیشنهاد های خاص برای مشتری مثل تخفیف فروش نقدی،تعداد بیشتر کالا در ازای
همان مبلغ و جوایز دیگر مشتری را تشویق کنید، خرید نقدی داشته باشد.(دقت داشته باشید این پیشنهاد ها باید در نظر مشتری از به تعویق انداختن پرداخت و دادن چک ، مقرون به صرفه تر باشد).خیلی اوقات بهتر است در کسب و کار خود سود کمتری ببریم تا این که ریسک سوخت پول را به جان بخریم.
۲) در مورد سابقه کاری مشتری اطلاعات جمع آوری کنید.
تجربه شخصی نشان داده چک افراد کم تجربه بیشتر برگشت می خورد.دلیل آن هم محاسبات اشتباه یا عدم آشنایی او با بازار می باشد.فردی که چکش برگشت می خورد الزاما کلاهبردار نیست.ممکن است محاسبات اشتباه وی باعث شده باشد وی با شکست مالی مواجه شود.پیشنهاد می کنم تا جایی که می توانید با افراد تازه کار و کم تجربه به صورت اعتباری کار نکنید.
۳) دارایی های مشتری را بررسی کنید.
در دوره های آموزشی که برای تیم های پخش و توزیع هست ، تاکید می کنم بررسی کنند آیا مغازه متعلق به فرد صاحب چک هست یا خیر. بسیار اتفاق افتاده سوپر مارکتی تخلیه شده و چک های بلا محل زیادی از وی به جا مانده است. به طور کلی برای کسی که مالک مغازه یا کارگاه است باید اعتبار مالی بالاتری قائل شد.
{قبل از گرفتن چک دارایی های مشتری مثل مغازه، دفتر، تجهیزات، ماشین آلات و … را برسی کنید} ممکن است شرایط بازار و اقتصادی جامعه به زیان برخی افراد تمام شود .اگر فرد خسارت دیده پشتیبان های مالی داشته باشد با استفاده از آن ها می تواند اسناد پرداختنی خود را تسویه کند. شما می توانید در هنگام جذب یک مشتری جدید از مکان او بازدید کنید. این کار دید روشن تری از مشتری به شما می دهد.
۴) حتما شماره حساب جاری مشتری را از بانک استعلام کنید.
شما می توانید با گرفتن شماره حساب جاری مشتری با همکاری شعبه بانک میزان اعتبار چک را بررسی کنید.ببینید آیا آن حساب چک برگشتی داشته یا خیر، یک ضرب المثل وجود دارد که می گوید آزموده را آزمودن خطاست. اگر مبلغ چک دریافتی بالاست بررسی کنید آیا به حال چکی در حد آن مبلغ داشته یا نه. ممکن است سابقه چکی خوب باشد اما مبلغ چک های پاس شده کم باشد. در اینجا باید احتیاط بیشتری داشته باشید. دقت داشته باشید حتما زمان افتتاح حساب مشتری را بررسی کنید.ممکن است مشتری چک برگشتی نداشته باشد چون این حساب به تازگی باز شده است! اگر مشتری تازه حساب باز کرده است، چک مبالغ سنگین از او نگیرید.
۵) میزان درآمد و سود مشتری را بررسی کنید.
در کسب و کاری مثل فروش پروفیل upvc از مشتریان میپرسم شما پنجره را متری چند می فروشید؟ اگر با پاسخ غیر منطقی مواجه شوم در گرفتن چک از آن فرد بسیار احتیا ط می کنم. شما می توانید با پرسیدن قیمت های قرارداد های مشتری یک حساب ساده پیش خود بکنید.آیا او سود معقول دارد؟ آیا درآمد او کفاف هزینه هایش را می دهد؟ همانطور که گفته شد خیلی اوقات محاسبات اشتباه فرد باعث می شود با کمبود پول مواجه شود.
۶) مشتری در چه منطقه ایی فعالیت می کند؟
من چک های شرکت هایی که در منطقه خودم هستند ،راحت تر قبول می کنم تا افرادی که در سایر استان ها می باشند.در صورت بلا محل بودن یک چک اگر در یک شهر باشیم ،راحتتر می توان آن را پاس کرد.برای پاس کردن چک های راه دور و اقدامات قانونی هزینه های (هزینه مالی، وقت، انرژی ) بیشتری باید پرداخت کرد و چه بسا از آ نها صرف نظر می کنیم.
۷)حتما چک ضمانت یا سفته بگیرید.
پاس کردن چک برگشتی هزینه دارد.این هزینه شامل هزینه وکیل،وقت ،انرژی،کاهش ارزش پول(به چک های قدیمی فکر کنید که در زمان خودشان مبلغ قابل توجهی بودند اما الان با گذشت زمان دیگر ارزش چندانی ندارند)،ارزش اعتبار از دست رفته (احتمالا در صورت پاس نشدن چک های مشتریانتان،چک خود شما هم با مشکل مواجه می شود) می باشد.بنابراین لازم است شما علاوه بر چک دریافتی ضمانت های دیگری هم داشته باشید.تا اگر چک پاس نشد شما بتوانید هزینه های خود را جبران کنید.پیشنهاد می کنم برای مبالغ پایین در ازای چک های مشتری دو برابر چک ضمانت بگیرید و برای مبالغ بالا حتما از ضمانت نامه بانکی استفاده کنید.
۸) از طرف مقابل بپرسید با چه شرکت های دیگری کار می کند.(یا می کرده است.) به احتمال زیاد مشتری شما از سایر تامین کنندگان ملزومات دیگری خرید می کند.با دانستن نام آن تامین کنند گان می توانید حساب مشتری را از آن ها استعلام کنید
۹) با سایر رقبا و همکاران لیست سیاه مشتریانتان (مشتریان بد حساب) را با هم مبادله کنید.
مطالبات سوخت شده،مشکل همکاران شما نیز هست.شما می توانید با همکارانتان لیست مشتریان بد حساب خود را مبادله کنید.این عمل در نهایت به نفع صنعت شما تمام می شود و آن مشتری بد حساب هم زمانی که می بیند جایی دیگر نمی تواند بار بخرد مجبور می شود با شرکت اول تسویه حساب کند.
۱۰)چک مبلغ سنگین از مشتری نگیرید.
چک های مبلغ سنگین معمولا در هنگام پاس شدن بیشتر دچار مشکل می شوند.برای کاهش چک برگشتی زمانی که می خواهید از مشتری تان چک بگیرید سعی کنید مبالغ سنگین را در چندین فقره چک دریافت کنید و با قسمت بندی بار مشتری ،ارسال هر پارت را منوط به پاس شدن چک قبلی بکنید. (سنگین بودن یا نبودن چک بستگی به نوع کسب و کار شما دارد.)
۱۱) برای هر مشتری سقف اعتبار مشخص کنید.
بسته به امکانات و دارایی ها،سابقه،حجم خرید و تعداد خرید های هر مشتری برای سقف اعتبار مشخصی تعیین کنید.ویزیتور ها و تیم فروش حداکثر به اندازه آن سقف برای مشتری می توانند اعتبار قائل شوند. در غیر اینصورت اگر چک پاس نشد ،آن مبلغ سوخت شده به عهده همان کارمند فروش می باشد.

برچسب ها : ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − پنج =