انواع نگاه

انواع نگاه2

  • به چپ یا راست نگاه کردن

مقدار زیادی از میدان دیدمان در سطح افق است، بنابراین وقتی فردی به چپ یا راست نگاه می‌کند، احتمالا می‌خواهد نگاه‌اش را از آن‌چه در برابرش قرار دارد، برگرداند یا به چیزی نگاه می‌کند که علاقه‌اش را جلب کرده است.در دسته بندی انواع نگاه نگاهی کوتاه به سمت چپ یا راست می‌تواند فقط برای بررسی منبع پرت شدن حواس و ارزیابی تهدید یا مسئله‌ی مورد علاقه باشد. این طرز نگاه هم‌چنین می‌تواند نشان‌دهنده‌ی ناراحتی و رنجش نیز باشد (من از نظرتان خوش نیامد!).نگاه به سمت چپ می‌تواند نشان‌ دهد فرد آوا یا صدایی را به خاطر آورده است. نگاه به سمت راست نیز می‌تواند نشان‌دهنده‌ی این مسئله باشد که فرد آوا یا صدایی را تصور می‌کند. این مسئله می‌تواند با توجه به تحرکات بصری و غیره به شکل معکوس در بیاید و شاید نیاز باشد آن‌ها را نسبت به حقیقی یا ساختگی بودن‌شان بررسی نمایید.

  • حرکات جانبی

حرکت چشم‌ها از سویی به سوی دیگر می‌تواند نشان از حقه‌بازی و دروغگویی باشد، گویی فرد در صورت رو شدن دست‌اش دنبال راه فرار می‌گردد.حرکات جانبی چشم‌ها هم‌چنین می‌تواند هنگامی روی دهد که فرد در حال انجام کاری توطئه‌آمیز باشد، گویی وی در حال بررسی این مسئله است که آیا کسی به وی توجه می‌کند یا خیر.

هم‌چنین ممکن است چشم‌ها در دو طرف به عقب و جلو حرکت کنند (و گاهی اوقات به بالا و پایین)؛ در این حالت فرد احتمالا به موضوعی کلی و بزرگ فکر می‌کند و دقیقا در حال بررسی مختصر آن است.

  • زل زدن

نگاه کردن به چیزی نشان‌دهنده‌ی علاقه به آن است، خواه آن چیز یک نقاشی باشد، میز باشد یا یک آدم. وقتی به چیزی نگاه می‌کنید،‌ آن‌گاه دیگران به چشم‌های شما نگاه می‌کنند، در این صورت احساس خواهند کرد مجبور هستند به آن‌چه زل زده‌اید پی ببرند. این مهارت قابل توجهی است که قادر هستیم با دقت بسیار به آن‌چه فرد دیگر زل می‌زند پی ببریم.وقتی به طور طبیعی به یک فرد نگاه می‌کنید، زل زدن معمولا در سطح چشم یا فراتر از آن است (به بخش تماس چشمی مراجعه کنید که بعدا توضیح خواهیم داد). این زل زدن هم‌چنین می‌تواند به صورت نگاه بدون تمرکز به یک فرد عادی باشد.

اگر بعد از قفل شدن نگاه،‌ دو دوست بالقوه هم‌چنان به یکدیگر نگاه کنند، آن‌گاه ممکن است بین‌شان عشق وجود داشته باشد.اگر چشم‌ها روی بدن طرف مقابل به سمت پایین حرکت کنند، به احتمال زیاد پای شهوت در میان است. مسیر حرکت دقیق چشم‌ها حائز اهمیت است. نگاه کردن به دهان فرد می‌تواند نشان‌دهنده‌ی این مسئله باشد که تمایل دارید آن‌ها را ببوسید. نگاه کردن به نواحی جنسی طرف مقابل نشان از هوس شما برای برقرار رابطه‌ی جنسی با وی دارد.نگاه‌های بالا و پایین به کل بدن فرد معمولا به معنی ورانداز کردن وی هستند، خواه به عنوان یک تهدید بالقوه یا به عنوان یک شریک جنسی (توجه کنید در نهایت چشم‌ها در کدام نواحی بدن ثابت می‌مانند). این کار می‌تواند کاملا توهین‌آمیز باشد و بنابراین نشان‌دهنده‌ی موقعیتی از تسلط فرضی بر شخص مقابل است؛ گویی فرد به شکلی موثر می‌گوید، “‌من قوی‌تر از تو هستم، احساسات تو برای من بی‌اهمیت است و تسلیم زل زدن‌های من خواهی شد.‌”در دسته بندی انواع نگاه نگاه کردن به پیشانی طرف مقابل یا نگاه نکردن به وی نشان‌دهنده‌ی عدم علاقه است. این پیام هم‌چنین از طریق عدم تمرکز چشم‌ها و در حالتی که فرد “‌در خودش فرو رفته است‌”‌ و به چیزهای دیگری می‌اندیشد، نیز نشان داده می‌شود.
زل زدن از روی قدرت نگاه کوتاه ولی شدیدی است که برای تحمیل اراده‌ی یک فرد بر فرد دیگر به کار می‌رود و نشان‌دهنده‌ی قدرت بدون خصومت است.پنهان کردن نگاه‌های زل کار دشواری است زیرا آدم‌ها مهارت ویژه‌ای در تشخیص محل دقیق نگاه‌های‌ آدم‌های دیگر دارند. این یکی از دلایلی است که ما نسبت به حیوان‌های دیگر دارای چشم‌های بزرگ‌تری هستیم؛ این چشم‌های بزرگ در برقراری ارتباطات پیچیده به ما کمک می‌کنند.آدم‌هایی که دروغ می‌گویند ممکن است غالبا نگاه‌‌های‌شان را بدزدند، زیرا هنگام نگاه کردن به دیگران احساس گناه می‌کنند. با وجود این، وقتی از این حقیقت آگاه می‌شوند، با نگاه کردن طولانی‌تر از حد معمول ممکن است در جبران آن وضعیت زیاده‌روی کنند. این توانایی هم‌چنین کمک‌شان می‌کند که با زیر نظر گرفتن زبان بدن‌تان به دنبال نشانه‌هایی از تشخیص دروغگویی‌شان از جانب شما بگردند.
مدت زمان قابل قبول زل زدن در فرهنگ‌های مختلف متفاوت است و گاهی اوقات حتی در یک فرهنگ ممکن است نگاه کوتاه و گذرا نیز مثلا بین جنس‌های مختلف و توسط افراد سطح پایین جامعه غیر قابل قبول باشد.وقتی گزینه‌ای پیش روی آدم‌ها قرار گرفته می‌شود (مثلا در یک مغازه)، آن‌ها به گزینه‌های دیگر خیره می‌شوند تا ارزیابی‌شان کنند. آن‌ها معمولا در نهایت به گزینه‌ی مورد علاقه‌شان مدت زمان بیش‌تری نگاه می‌کنند، و شاید غالبا بعد از نگاه کردن به گزینه‌های دیگر باز هم همان گزینه را ورانداز کنند. این کار تاثیر معکوس دارد، بنابراین اگر زمان موجود را در نگاه کردن به چیزهای مختلف مدیریت کنید، آن قلم جنسی که بیش از همه دیده می‌شود به احتمال زیاد همان گزینه‌ی انتخابی خواهد بود.الگوهای زل زدن غیر بصری شامل حرکات سریع (حرکات ارتعاشی چشم) و خیره‌شدگی هستند؛ این حرکات هنگامی روی می‌دهند که “‌در خودمان فرو رفته‌ایم و غرق اندیشه هستیم‌”‌. حرکات سریع چشم هنگامی بیش‌تر روی می‌دهند که به خاطرات بلند مدت‌مان دسترسی پیدا می‌کنیم و خیره‌شدگی‌ها نیز هنگامی اتفاق می‌افتند که به خاطرات کاری‌مان دست می‌یابیم. این روش برای تشخیص این‌که آیا آدم‌ها به رویدادهای گذشته فکر می‌کنند یا به رویدادهای اخیر (یا رویدادهای گذشته‌ای که هم‌چنان جزء رویدادهای کاری‌مان قرار دارند) کارآمد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × چهار =

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...