نشانه های عشق ناسالم

نشانه های عشق ناسالم

  1. اگر یک رابطه به سرعت شدت یابد، نشانه‌ای هشدار دهنده در خود دارد:به گفته‌ی هود، در شروع هر رابطه‌ی جدید موجی از هیجان و انرژی به سرعت در طرفین ایجاد می‌شود. به مرور زمان، این حس شادی و رضایتمندی به یک هیجان شدید تبدیل می‌یابد – نخستین نشانه‌ی هشدار دهنده از ناسالم شدن یک رابطه.هود در این خصوص می‌گوید، “‌نحوه‌ی شروع یک رابطه آن‌چنان اهمیت ندارد؛ آن‌چه مهم است، این است که این رابطه چگونه تکامل می‌یابد.‌”‌ طبق گفته‌های هود، برخی از نشانه‌های شدت یافتن یک رابطه هنگامی بروز می‌کند که یکی از طرفین بی‌وقفه تماس می‌گیرد، پیام می‌دهد، یا می‌خواهد از مکان طرف دیگر مطلع شود.این گونه آدم‌ها هنگامی که در جواب دادن به پیام‌های‌شان تعللی ایجاد می‌شود، ممکن است به شدت بی‌تاب و بی‌حوصله شوند. هم‌چنین، این افراد ممکن است زودتر از روال طبیعی جمله‌ی “‌دوستت‌ دارم‌”‌ دائما تکرار کنند.چنان‌چه یک رابطه با سرعت بیش از اندازه‌ پیشرفت کند، یا عرصه را برای یکی از طرفین تنگ کند، احتمال دارد وارد یک مسیر ناسالم شده باشد.
  2. روابط ناسالم در مورد خانواده و دوستان پشتیبان‌تان در دل شما بذر شک و تردید می‌پاشند:به گفته‌ی هود، انزوا یکی از شایع‌ترین نشانه‌های پنهان عشق ناسالم است؛ زیرا معمولا با تمایل به وقت‌گذرانی سالم با طرف مقابل اشتباه گرفته می‌شود.وقتی یک رابطه به تازگی شروع می‌شود، طرفین تمایل دارند، به شکلی هم‌چنان سالم، تمام وقت‌شان را با طرف مقابل بگذرانند. وقتی در لحظه‌ای که احساس می‌کنید از اعضای خانواده و دوستان‌ پشتیبان‌تان دور و دچار انزوا شده‌اید، باید در مورد این رابطه تجدید نظر کنید.هود می‌گوید، “‌عشق سالم در بر دارنده‌ی استقلال است‌”‌. به گفته‌ی وی، آدم‌های ناسالم در روابط ناسالم دائما تلاش می‌کنند درباره‌ی هر آدم دیگری غیر از خودشان، بذر شک و تردید را در دل طرف مقابل بکارند.وقتی درباره‌ی دوستان‌تان صحبت می‌کنید، طرف مقابل ممکن است بگوید: “‌چرا تمایل داری با آن‌ها وقت‌گذرانی کنی؟ آن‌ها باعث سرخوردگی و شکست می‌شوند.‌” یا ممکن است وی سعی کند متقاعدتان کند که خانواده‌تان می‌خواهند رابطه‌تان را به هم بزنند. یک دوست ناسالم ممکن است دائما شما را به خاطر طفره رفتن از وقت‌گذرانی با وی محکوم کند.
  3. آدم‌های ناسالم در روابط ناسالم ممکن است مرتبا طرف مقابل را به فریب‌کاری متهم کنند، یا همواره بخواهند از مکان‌ وی مطلع شوند:هود می‌گوید، “حسادت بخشی از ‌هر رابطه‌ی انسانی است، ولی حسادت بیش از حد مسئله‌ای متفاوت است. حسادت با تهدید، ناامیدی، و عصبانیت همراه است.‌”‌به گفته‌ی هود، حسادت بیش از اندازه معمولا هنگامی ظاهر می‌شود که دوره‌ی ماه عسل – زمان اوج خوشبختی در آغاز هر رابطه‌ی جدید – به تدریج پایان می‌یابد.آدم‌هایی که بیش از اندازه‌ی حسود هستند همواره از طرف مقابل می‌خواهند، آن‌ها را از مکان دقیق‌شان مطلع کنند و بگویند همیشه با چه آدم‌هایی نشست و برخاست دارند. هم‌چنین، این آدم‌ها ممکن است به طور افراطی طرف مقابل‌شان را در شبکه‌های اجتماعی تعقیب ‌کنند. آن‌ها به همراه این رفتارها معمولا اتهاماتی نظیر فریبکاری یا انجام شوخی‌های جنسی با دیگران را نیز به طرف مقابل‌شان وارد می‌کنند.در روابط دوستی، حسادت بیش از اندازه می‌تواند به این شکل بروز کند که طرف مقابل زمان و اختیارتان را به دست بگیرد یا به حرف‌های‌تان اعتماد نداشته باشد.
  4. آدم‌های ناسالم در روابط ناسالم می‌توانند از کلمه‌ها به عنوان اسلحه استفاده کنند:آدم‌هایی که در یک رابطه توسط طرف مقابل‌شان تحقیر می‌شوند، معمولا دچار کمبود اعتماد به نفس یا خاموشی می‌شوند.به عنوان مثال، فردی که در یک رابطه طرف مقابل‌اش را تحقیر می‌کند، ممکن است وی را دائما دست بیندازد، یا در مقابل دوستان و خانواده‌ از حرف زدن وی جلوگیری می‌کند. این رفتارها معمولا با متهم کردن طرف مقابل به بیش فعالی یا پرحرفی همراه می‌شوند. این آدم‌ها ممکن است طرف مقابل را بیش از حد حساس خطاب کنند، یا کمی آن‌ها را به حال خودشان بگذارند تا نگرانی‌های‌شان موقتا کاهش یابد.هود می‌گوید، “‌در عشق ناسالم، آدم‌های ناسالم از کلمه‌ها مانند اسلحه استفاده می‌کنند. گفتگوهایی که پیش‌تر جذاب و پر از شادی بودند، تلخ و شرم‌آور می‌شوند.‌”‌به گفته‌ی هود، حتی اگر یک مادر در پاسخ به اعتراض کودکان‌اش به صبحانه، به آن‌ها بگوید “‌شما بدترین بچه‌های دنیا هستید‌”‌، فرزندان‌اش را تحقیر کرده است.
  5. اگر طرفین یک رابطه دائما عاشق شوند و فارغ شوند، نشانه‌ای از عشق ناسالم در این رابطه وجود دارد:روابط ناسالم معمولا شبیه ترن هوایی هستند. طرفین یک رابطه با اشک و فریاد با یکدیگر دعوا می‌کنند، و کمی بعد، عاشقانه با هم آشتی می‌کنند. تا این‌جا مشکلی وجود ندارد؛ ولی اگر این دعوا و آشتی‌ها مرتبا تکرار شوند، یکی از طرفین حرف‌های تنفرآمیزی به زبان بیاورد، سپس به سرعت معذرت‌خواهی کند و قول بدهد هرگز مجددا این حرف‌ها را به زبان نخواهد آورد، این رابطه ناسالم است.هود چنین رفتارهایی را تحت عنوان “‌نوسان‌”‌ طبقه‌بندی می‌کند. به گفته‌ی هود، هر چه شدت رابطه‌تان افزایش یابد، نوسان آن نیز می‌تواند بالاتر رود.همه‌ی ما می‌توانیم یاد بگیریم بهتر عشق بورزیم.به گفته‌ی هود، یکی از دلایلی که باعث می‌شوند روابط‌مان ناسالم باشند، این است که هرگز صریحا به ما یاد داده نشده است چگونه عشق بورزیم.هود می‌گوید، با درک خصوصیت‌هایی که باعث ناسالم شدن یک رابطه می‌شوند، می‌توانیم به مرور زمان بیاموزیم که بهتر عشق بورزیم.
برچسب‌ها:,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک + 14 =

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...