مناسب ترین رفتار با فرزندان در سن بلوغ

مناسب ترین رفتار با فرزندان در سن بلوغ

دوران بلوغ حساس ترین دوره زندگی همه است و وقتی فرزند شما از نظر فیزیکی و روحی و اخلاقی دچار تغییرات زیادی میشه. این مرحله برای اکثر خانواده ها قدری گیج کننده و مشکل آفرین.

چرا کلمه نوجوانی و بلوغ باعث نگرانی شما شده است؟

وقتی فکر کنید که دوران نوجوانی, دوره ای از رشد شدید است, نه تنها از نظر فیزیکی، بلکه عاطفی و عقلانی, قابل درک است که زمان پریشانی و تحول برای بسیاری از خانواده ها است.علی رغم درک منفی بزرگسالان از نوجوانان, آن ها اغلب پر انرژی, اندیشمند و ایده آل هستند و علاقه زیادی به چیزی که عادلانه و درست است، دارند بنابراین همانطور که در این بخش از مطالب میخونید, اگر چه می تونه دوره ای از تعارض بین والدین و فرزند باشه , اما این سن همچنین زمانی برای کمک به رشد کودکان است.

شناخت سن نوجوانان و دوران بلوغ

بلوغ چه زمانی شروع میشه؟ همه با هم فرق دارن یعنی ، طیف وسیعی از آنچه نرمال به نظر می رسد، وجود دارد اما مهم است که بین بلوغ و بزرگسالی فرق بزاریم. بیشتر ما به بلوغ به عنوان رشد ویژگی های جنسی بالغ فکر می کنیم:سینه ها, دوره های عادت ماهانه، موی زاید و موی صورت.اینها نشونه های مهم بلوغ و قبل بزرگسالی، ولی کودکانی هم که تغییرات فیزیکی را نشون میدن یعنی بین سن 8 تا 14 سال و غیره هم میتونناز همه تغییرات که راحت دیده نمیشن عبور کنن.

ویژگی ها و تغییرات دوران بلوغ

این تغییرات دوران بلوغ اند که بسیاری از کودکان دوره بلوغ را با تغییر چشمگیری در رابطه با رفتار والدین خودشان نشان می دهند.آنها شروع میکنن به جدا شدن از خانواده و مستقل تر می شن؛ ولی , کودکان این سنخوب میدونن که بقیه, به ویژه هم سن و سالان خودشون ,اونا را می بینند وخیلی سعی می کنن با اونا هماهنگ بشن.همسالان اونا اغلب نسبت به والدین بسیار مهم تر از والدینشان می شن. کودکان اغلب ” سعی می کنند ” ظاهر و هویت را امتحان کنند, و اونا خوب میدونن چطوری با بقیه هم سن های خودشون فرق کنن , که این اتفاق باعث پریشونی و درگیری اونا با خانوادشون میشه.

تغییر رفتار نوجوانان در سن بلوغ

سرکشی:

یکی از رفتارای رایج نوجوانی, سرکشی و طغیان گری که در تضاد با پدر و مادر،البته این مورد ممکنه برای تعدادی بچه ها وجود داشته باشه ولی برای همشون نیست.هدف توی این سالها رسیدن به استقلال که برای رسیدن به استقلال باید از خانوادش جدا بشه مخصوصا کسانی که بهش خیلی نزدیکن . تو این مرحله تصور میشه نوجوان با خانوادش دائما مخالف یانمیخواد شبیه اونا باشه.

نوجوان بالغ شروع به منطقی شدن و فکر کردن میکنه و اخلاقش شکل میگیره و خانواده متوجه میشن بچه ایی که قبلا از خانوادش اطاعت میکرده حالا در برابر نظرات خانواده مقاوت میکنن و میخوان مستقل رفتار کن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش − دو =

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...