معرفی کتاب کلید را بزن

معرفی کتاب کلید را بزن

اگر به تغییر در زندگی فردی و مدیریت تغییر در جامعه علاقمند هستید، کتاب Switch نوشته‌ی چیپ هیث و دن هیث می‌تواند یک گزینه‌ی مناسب برای مطالعه باشد.
این کتاب با عنوان کلید را بزن توسط میترا معتضد به فارسی ترجمه شده است.چیپ هیث و دن هیث در این کتاب، مدلی ساده اما ارزشمند برای تغییر فردی و اجتماعی را ارائه کرده‌اند و کوشیده‌اند با مثال‌های متنوع، نحوه به کارگیری آن را توضیح داده و تشریح کنند.در این کتاب، برای تفهیم بهتر این مدل سه گانه، از استعاره‌ی فیل و فیل‌سوار استفاده شده است.

به این شکل که:

فیل سوار را می‌توان موجودی صاحب عقل و منطق دانست که مسیر حرکت را انتخاب و تعیین می‌کند.
فیل را می‌توان نماد انرژی و هیجان و احساسات دانست که اگر همراه هدف گذاری نباشند، حتی با مشخص بودن جهت حرکت، جابجایی انجام نمی‌شود.
مسیر حرکت را نیز می‌توان نماد شرایط محیطی در نظر گرفت.اگر چه کتاب فوق را به عنوان کتابی برای فهم بهتر تغییر در زندگی فردی، اجتماعی و سازمانی معرفی می‌کنند، اما لااقل در نگاه متمم، این کتاب بیشتر برای تغییرات فردی و تا حدی نیز برای درک فرایند تغییرات اجتماعی مفید است.بنابراین شاید مدیرانی که این کتاب را با هدف درک بهتر مکانیزم های مدیریت تحول در سازمان تهیه می‌کنند و می‌خوانند، چندان با آن راضی نشوند.شاید مطالعه کتاب کلید را بزن برای اهدافی مانند اهداف زیر مفیدتر باشد:

  • تغییر در سبک زندگی
  • حذف عادت‌هایی مانند سیگار کشیدن
  • ایجاد و تثبیت عادتهای مثبت مانند: کتابخوانی، متمم خوانی و توسعه مهارتها و یادگیری زبان انگلیسی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − سه =

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...