مصاحبه کاری موفق

مصاحبه کاری موفق3

پنجم: چرا به این فرصت شغلی نیاز دارید؟

پاسخ دادن به این سوال با استفاده از عبارت‌هایی مثل “زیرا به این شغل نیازمند هستم”، “زیرا از فلان تاریخ بیکار هستم” یا “مکان شرکت شما به مکان زندگی من نزدیک است” در مجموع نا امیدی و بی علاقگی شخص کارجو را نشان می‌دهد. شکی نیست که شما به شغل ارائه شده نیازمند هستید اما در صورتی که از چنین پاسخ‌هایی استفاده کنید، مصاحبه کننده سریعا سوالات خود را از شخص متقاضی دیگری می‌پرسد. پاسخ‌های دیگری که در این زمینه نباید مورد استفاده قرار گیرند عبارت‌هایی هستند که حس منفی شما را نسبت به شغلی که هم‌اکنون در آن هستید یا شرکتی که در حال حاضر برای آن کار می‌کنید، نشان می‌دهند.برای پاسخ دادن به این سوال بهتر است که از اطلاعاتی که در مورد موقعیت و خدمات شرکت ارائه کننده شانس شغلی جدید پیدا کرده‌اید و توانایی‌های شخصی خود که برای نیازهای شرکت مناسب هستند، استفاده کنید. در این موقعیت بهترین راه این است که محصول جالب و جدید کارفرمای جدید را مورد بحث قرار دهید، علاقه خود را برای فرصت شغلی تازه نشان دهید و مهم‌تر از همه این که از عبارت‌های کلی استفاده نکنید. عبارات زیر جواب‌های معقولی هستند که توسط سایت گلس دور برای پاسخ دادن به این سوال پیشنهاد داده شده‌اند:

“شما در صنعت ………… پیشرو هستید و من علاقمند هستم که در شرکتی کار کنم که در زمینه ……….. بهترین عملکرد را دارد.”

یا

“زمینه کاری شما در بخش ………. با ارزش‌های کاری من هم راستا هستند”.

ششم: چه برنامه‌ای برای پنج سال آینده خود دارید؟

این سوال اغلب پرسیده می‌شود و باعث می‌گردد که متقاضی کار، فرصت شغلی جدید را از دست بدهد. اگر که در جواب به این سوال بگویید که می‌خواهم در پنج سال آینده هم در همین شغل باقی بمانم، مصاحبه کننده بی علاقگی شما را نسبت به شغل مطرح شده دریافت می‌کند. کارشناسان سایت فایننشال دایت (Financial Diet) در این رابطه می‌گویند که به هیچ وجه نباید برای پاسخگویی به این سوال از جواب‌های عمومی و فاقد علاقه و همچنین عبارت‌هایی که نشان دهند که این فرصت شغلی برای شما یک کار کوتاه مدت است، استفاده کنید.برای کسب موفقیت در این مرحله بهتر است نشان دهید که چطور می‌توانید در اتمسفر شرکت جدید شرایط رشد خود را فراهم سازید و از این طریق علاقه خود را به فرصت کاری جدید نشان دهید؛ علاوه بر این باید به پرسشگر نشان دهید که می‌خواهید بخشی از توسعه موقعیت و پیشرفت شرکت جدید باشید. اگر بتوانید نشان دهید که می‌خواهید با یک برنامه پایدار در فرصت شغلی جدید باقی بمانید، کارفرما متوجه می‌شود که شما انگیزه لازم برای پیشرفت را دارید و سرمایه گذاری لازم را در کار جدید ارائه می‌کنید.

هفتم: آیا از من سوالی دارید؟

به احتمال زیاد می‌دانید که بدترین پاسخ به این سوال “خیر” است. زمانی که کارفرما از شما چنین سوالی می‌کند، باید پاسخ آماده‌ای برای آن داشته باشید اما هرگز نباید از عبارت‌های منفی مثل “خیر”، “آیا سابقه من را بررسی می‌کنید؟”، “مرخصی‌های من چقدر است؟” یا “آیا قیمت محصولاتتان تخفیف هم دارد؟” استفاده نمایید.

اگر که در مورد شرکت جدید تحقیق کرده باشید، مطمئنا می‌توانید به سادگی با ارائه پرسش‌های خوب به این سوال پاسخ دهید. شما همچنین می‌توانید در رابطه با مواردی که تا به این نقطه در مورد فرصت شغلی جدید در مصاحبه مطرح نشده‌اند، صحبت کنید. نداشتن سوال، برای مصاحبه‌گر به معنی نداشتن علاقه و انگیزه برای ایفای نقش در فرصت شغلی جدید تلقی می‌شود. موسسه فست کامپنی (Fast Company) در این زمینه می‌گوید:هیچ پاسخی یکسانی برای این سوال وجود ندارد اما مدیران حرفه‌ای معتقد هستند که مطرح نکردن سوالی در این نقطه یکی از بدترین اشتباهاتی است که شخص متقاضی کار مرتکب آن می‌شود.

حرف آخر

بعضی از افراد در طول مصاحبه‌های کاری آرامش خوبی دارند یا حداقل تظاهر می‌کنند که راحت و آسوده هستند، با این حال مصاحبه‌های کاری از پرفشارترین موقعیت‌هایی هستند که یک شخص در طول عمر خود با آن‌ها روبرو می‌شود. اجازه ندهید که سوالاتی مثل پرسش‌های فوق موقعیت کاری جدید را از شما بگیرند. آماده شدن برای گذراندن یک مصاحبه کاری با موفقیت کامل به ویژگی‌هایی بیشتر از ظاهر مناسب و بیان خوب وابسته است؛ از این رو توصیه می‌کنیم که برنامه ریزی کنید، آماده باشید و اطلاعات لازم را به دست آورید تا بتوانید مصاحبه کاری مورد نظر را به خوبی پشت سر بگذارید.

  • عابدی مدیسه
  • مرداد 28, 1398
  • 163 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...