مسئولیت اجتماعی در بازاریابی شبکه ای

 مسئولیت اجتماعی در بازاریابی شبکه ای
در این مقطع زمانی فعالیت شرکت های بازاریابی شبکه ای در سطح جامعه، با واکنش های زیادی مواجه شده و در بعضی موارد نیز باعث ایجاد حساسیت هایی شده است. این واکنش‌ها شامل انتقاداتی است که به نحوه فعالیت این شرکت ها از کیفیت و قیمت محصولات و کالاهای آن ها تا سیستم فروش، دفاتر کاری، اجتماعات آن ها در اماکن عمومی، مشکلات اخلاقی، مزاحمت برای همسایگان و… وارد می شود.
اغلب افراد و کارشناسان این حوزه علت به وجود آمدن این انتقادات و نارضایتی ها را در تمرکز صرف مدیریت اکثر شرکت ها و لیدرها بر روی درآمدزایی و منفعت خود، بدون توجه به رضایت مشتری، افراد جامعه و سایر موارد می دانند.
با توجه به این که مواردی همچون نارضایتی مشتری، توجه به درآمد صرف، عدم رعایت شئونات و مسائل اخلاقی و بی توجهی به هنجار های جامعه باعث به وجود آمدن انتقادات و حساسیت ها شده است، به جا است در این راستا با مفهوم “مسئولیت اجتماعی” که در حوزه اخلاق کسب و کار قرار می گیرد، آشنا شده و آن را بررسی کنیم و به این سوال پاسخ دهیم که، آیا شرکت های موفق و بزرگ تجاری که این موارد را رعایت می کنند از دست یافتن به توفیقات اقتصادی و سودآوری دور مانده اند؟ و بررسی شود که شرکت های بازاریابی شبکه ای در ایران چه قدر با این اصول آشنا هستند و به چه میزان آن را درکسب و کار خود رعایت می کنند؟
مفهوم مسئولیت اجتماعی شرکت یا سازمان ها در مبحث مفاهیم اخلاق کسب وکار قرار می گیرد و به نقشی که شرکت ها در حوزه اجتماعی بر عهده دارند مربوط می شود.
مسئولیت اجتماعی شرکت (Corporate Social Responsibility) به عنوان مسئولیت شرکت در قبال جامعه، افراد انسانی و محیطی است که سازمان در آن فعال است و این مسئولیت از ملاحظات اقتصادی فراتر می رود. مسئولیت اجتماعی شرکت در تعریفی ملموس تر این گونه تعریف شده است: مسئولیت اجتماعی سازمان یا شرکت، مجموعه فعالیت هایی است که پیش برنده منفعت اجتماعی بوده و فراتر از منافع سازمان و آن چیزی است که قانون لازم می دارد.
سازمان های برتر و پیشرو برای شفافیت و پاسخگویی به سهامداران و مشتریان خود درقبال عملکردشان، روشی بسیار اخلاقی در پیش می‌گیرند. این سازمان ها حساسیت و توجهی ویژه به پاسخگویی اجتماعی و حفظ ثبات محیط پیرامون سازمان در حال و آینده دارند و این دیدگاه را ترویج می کنند. مسئولیت اجتماعی در ارزش های این سازمان ها بیان شده است.
تعاریف زیادی از مفهوم مسئولیت اجتماعی ارائه شده است که با مطالعه آن ها می توان به این نتیجه رسید که موارد و متغییرهای زیر در مشخص شدن مفهوم مسئولیت اجتماعی اهمیت دارند:
* مسئولیت اجتماعی،نوعی تعهد نسبت به جامعه است؛
* مسئولیت اجتماعی، به تعالی سود آفرینی شرکت از تاکید به سود مادی بر انتفاع جامعه کمک می کند؛
* مسئولیت اجتماعی، یک اقدام بهداشتی برای سلامت زندگی اجتماعی است؛
* مسئولیت اجتماعی، شرکت ها را در کنار کسب سود، به ارتقای سطح رفاه عمومی نیز فرا می خواند .
پس از معرفی مفهوم مسئولیت اجتماعی، در مطلب بعد با توجه به شرایط اقتصادی و رقابت شدید و تنگاتنگ میان سازمان ها و شرکت ها بر سر استفاده از منابع و شرایط رقابتی که ممکن است از دست دادن فرصت های سودآوری، به شکست منجر شود، در مورد نحوه اجرا و اصولی که شرکت ها در مسئولیت اجتماعی باید به آن پایبند باشند، بحث خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 − 8 =

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...