فوبیا-چیست

فوبیا چیست؟

اگر شما هم این سوال را دارید که فوبیا چیست ؟باید بگوییم فوبیا یک واکنش غیرمنطقی و شدید به ترس است . اگر فوبیا دارید، ممکن است در مواجهه با منبع ترس‌تان، حس عمیقی از ترس و وحشت را تجربه کرده‌باشید. ترس می‌تواند از یک مکان خاص، موقعیت خاص، یا حتی یک چیز خاص باشد. برخلاف اختلالات اضطرابی عمومی، فوبیا معمولا به یک چیز خاص مرتبط است.

تأثیر فوبیا می‌تواند از آزار تا ناتوانی شدید متغیر باشد. افرادی که از فوبیا رنج می برند غالبا می‌دانند ترس‌شان غیرمنطقی است، ولی قادر نیستند کاری در این زمینه انجام دهند. چنین ترس‌هایی در زندگی، کار، تحصیل و ارتباطات شخصی فرد تداخل ایجاد می‌کند.
حالا که فهمیدید فوبیا چیست اگر شما نیز به فوبیا مبتلا هستید و زندگی عادی‌تان مختل شده‌است از پزشک‌تان کمک بگیرید.

دلایل

عوامل ژنتیکی و محیطی می‌توانند باعث بروز فوبیا شوند. کودکانی که در یکی از اقوام نزدیک‌شان سابقه‌ی اختلال نگرانی وجود دارد، در ریسک ابتلا به فوبیا قرار دارند. رویدادهای تنش‌زا، مانند تجربه‌ی نزدیک به غرق‌شدگی، می‌تواند باعث بروز فوبیا شود. در معرض فضاهای بسته، ارتفاع زیاد، و حیوان یا نیش حشره بودن می‌توانند منبع فوبیا باشند. افرادی که از شرایط خاص پزشکی یا سلامتی رنج می‌برند غالبا دچار فوبیا هستند. احتمال زیادی وجود دارد که افراد پس از ضربه‌های ترامای مغز دچار فوبیا شوند. سوء مصرف مواد و افسردگی نیز با فوبیا مرتبط هستند.نشانه‌های فوبیا از نشانه‌های بیماری‌های روانی جدی مانند اسکیزوفرنی متفاوت است. در اسکیزوفرنی، افراد دچار توهم بصری و شنیداری، هذیان، پارانویا هستند. فوبیا ممکن است غیرمنطقی باشد، ولی افرادی که فوبیا دارند از درک حقیقت و دنیای واقعی عاجز نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست + بیست =

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...