شوخ طبعی

شوخ طبعی یعنی چی

واژه انگلیسی: sense of humor، humor

  • معنای لغوی

واژه نامه آکسفورد واژه humor را به این صورت تعریف کرده است:
” کیفیت عمل، صحبت، یا نوشته ای که موجب سرگرمی می شود”
واژه نامه آکسفورد چند مترادف برای واژه humor بیان می کند:
oddity, jocularity, facetiousness, comicality, fun
در ادامه واژه نامه آکسفورد در تعریف humor می نویسد: ” استعداد در درک اینکه چه چیزی خنده اور یا سرگرم کننده است، یا ابراز آن به صورت گفتاری، نوشتاری یا دیگر حالتها؛ تلقی یا تصور خنده اور از موضوع”.
آن چیزی که در این تعاریف مشاهده می شود، گسترده بودن معنای واژه شوخ طبعی است. شوخ طبعی به هر عمل یا گفته ای اطلاق می شود که از نظر انجام دهنده خنده اور ادراک شود و به خنداندن دیگران مربوط می شود.

  • مقدمه ای بر شوخ طبعی

در ادبیات جدید ارتباطات و مسائل رفتاری، پژوهشگران بسیاری به این نتیجه رسیدند که شوخ طبعی، یکی از عوامل مهم موفقیت افراد در تعامل های اجتماعی و یک مهارت و شایستگی اجتماعی است. شوخ طبعی در بسیاری از اشکال ارتباطی رایج است و با مطالعه ی سازمان ها ارتباط دارد. شوخ طبعی در ارتباط، با بیدار کردن عواطف مثبتی که موجب افزایش قدرت شنوایی، درک و فهم و پذیرش پیام می شود، شرایط ارتباطی مناسبی را ایجاد می کند. شوخ طبعی یکی از مهم ترین جنبه های ارتباط های اجتماعی، یک رفتار شخصیتی مرتبط با احساس ، توانایی یا فرآیند شناختی، رفتار ارتباطی بین فردی، پاسخ و الگوی رفتاری، دیدگاه و نگرش درباره ی زندگی، راهبرد انطباقی یا ساز و کار دفاعی است.

برچسب‌ها:,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده + هفت =

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...