زبان بدن پاها

زبان بدن پاها1

۱۴ زبان بدن پا که بسیار جالب هستند

در دنیای زبان غیرکلامی، زبان بدن پاها بسیار جذاب است چرا که بدون این‌که به این موضوع دقت کنیم پیام زیادی را به مخاطب منتقل می‌کنیم. به‌ویژه وقتی فرد تلاش دارد زبان بدنش را در کنترل بگیرد، عموما بر زبان بدن بخش فوقانی متمرکز می‌شود. و در این بین ممکن است زبان بدن پاها آن‌چه در فکرتان می‌گذرد را آشکار کند. اگر زبان بدن پاها و قسمت فوقانی بدن متفاوت باشند، پس یک کنترل عمدی را نشان می‌دهد.

  • پاهای باز
    در حالت ایستاده

پاهایی که در حالت ایستاده از هم فاصله دارند و به اصطلاح باز هستند مبنای ثابتی را برای فرد فراهم می‌کنند. ایستادن با پاهای باز به اندازه عرض شانه یک حالت عادی و راحت است. اگر پاها کمی بازتر شود نشان می‌دهد فرد بسیار با اعتماد به نفس است و این عرصه را میدان خود می‌داند.یک موضع بازتر و گسترده‌تر باعث می‌شود بدن گسترده‌تر باشد و از این‌رو بزرگ‌تر دیده شود. این حالت نشانه‌ی قدرت و برتری است. همچنین با اشغال کردن فضای بیشتر می‌تواند سلطه بیشتر را نشان دهد. یک موقعیت استوار و پایدار نشان دهنده این است که بدن آماده حمله طرف مقابل است و می‌تواند یک موقعیت آگاهانه باشد.پاهای باز، اندام‌های تناسلی را نشان می‌دهد و آسیب‌پذیر می‌کند. این موقعیت می‌تواند یک نشانه‌ی جنسی (به‌ویژه از طرف مردان برای زنان) یا نشانه‌ی قدرت (بین مردان) باشد.وقتی یک پا جلو و پای دیگر عقب است، می‌تواند یک موقعیت پایدار مضاعف را در صورت حمله از روبرو فراهم کند (درست مانند هنرهای رزمی). همچنین ممکن است یک راه رفتن بی‌روح و سرد باشد، که نشان‌دهنده‌ی این است که فرد می‌خواهد به‌جای دیگری برود (به کدام سو اشاره دارند؟).

در حالت نشسته

نشستن با پاهای کمی باز یک موقعیت آرام را نشان می‌دهد، نشان می‌دهد که فرد راحت است. ممکن است یک پا یا هر دو پا تا جایی‌که ممکن است باز شده باشند و به اطراف برده شده باشند (یعنی هرچه می‌توانند بازتر نشسته است). نشستن این امکان را فراهم می‌کند تا افراد پاهای‌شان را بیشتر باز کنند و درنتیجه می‌تواند ‘زاویه تشکیل دهنده پاها با بدن’ را جنسی کند. اگر فرد کمی نگران این وضعیت باشد، با دست‌هایش بخش اندام‌های تناسلی‌اش را پوشش می‌دهد.

  • پاهای بسته
    در حالت ایستاده

وقتی فردی به‌گونه‌ای ایستاده است که پاهایش را جفت کرده است (یا در حالتی کمتر از عرض شانه باز کرده باشد)، ممکن است نشان‌دهنده اضطراب باشد چرا که آن‌ها را به‌عنوان یک هدف، کوچک نشان می دهد و کمی از اندام‌های تناسلی‌شان حفاظت می‌کند. یک وضعیت کاملا بسته به‌گونه‌ای است که زانوها از داخل به یکدیگر می‌خورند. تمایل فزاینده به محافظت ممکن است با مایل شدن فرد به اطراف، خم‌شدن به جلو یا عقب دادن باسن نشان داده شود. توجه داشته باشید که یک وضعیت بسته همچنین زمانی‌که فرد احساس سرما می‌کند نیز ایجاد می‌شود.

در حالت نشسته

در حالت نشسته، ممکن است زانوها به آرامی به یکدیگر نزدیک شوند یا به شدت به یکدیگر فشرده شوند، این وضعیت به میزان اضطراب فرد بستگی دارد.

  • پاهای ضرب‌دری (روی‌هم انداخته شده)

درست مانند بازوها، پاهای روی‌هم انداخته شده نیز می‌توانند حمایتی و منفی باشند، و از فرد در برابر طرف مقابل و ایده‌هایش محافظت کند.حالت تنش را می‌توان در پاهایی که روی هم انداخته شده‌اند، دید و اضطراب بیشتر سبب می‌شود که پاها محکم‌تر (استوارتر) روی هم قرار بگیرند و سریع و خشن حرکت کنند.همچنین پای روی‌هم انداخته ممکن است به این معنی باشد که فرد نیاز دارد به دستشویی برود.

در حالت ایستاده

روی‌هم انداختن پاها در حالت ایستاده می‌تواند نشانه خجالت یا کمرویی باشد و ممکن است با حالت‌های دیگری مانند نگه‌داشتن دست‌ها در پشت و سر رو به پایین همراه باشد.این یک وضعیت ناپایدار است و ممکن است کمی به این سو و آن سو متمایل شود. به راحتی امکان افتادن دارید و به این وضعیت به کندی باز می‌شود، به ندرت یک وضعیت دفاعی به حساب می‌آید، ولی می‌توانند فرمانبردارانه باشد.

در حالت نشسته

روی هم انداختن پاها در حالت نشسته بسیار آسان‌تر است و می‌تواند شکل‌های متفاوتی به‌خود بگیرد.زانوهای روی‌هم انداخته شده یک ضرب‌در کوچک است و می‌تواند به‌راحتی تغییر حالت پیدا کند و به یک حالت راحت‌تر تبدیل شود، به ویژه وقتی پاهای فرد به جلو کشیده شده‌اند و فرد عقب تکیه داده است (و حتی وقتی دست‌ها پشت گردن باشند راحت‌تر). وقتی تنش بیشتری دیده می‌شود، به‌عنوان مثال دست‌های گره‌خورده، آن‌گاه ممکن است نشانه‌ی خودمحدودکنندگی داشته باشد.زانوها و پاهایی که در زیر صندلی روی‌هم قرار دارند، می‌تواند نشان‌دهنده‌ی اضطراب پنهان باشد. این نگرانی ممکن است زمانی مشهودتر باشد که فرد به جلو خم شده باشد.

زانوهایی که به سختی در هم گره خورده‌اند می‌توانند نشان‌دهنده اضطراب بیشتر باشند، البته اگر در حالت طبیعی با فاصله قرار می‌گیرند. این وضعیت همچنین می‌تواند یک حالت میانه‌رو زنانه باشد.یک حالت آرام و راحت که در آن قسمت پایینی پاها به هم نزدیک هستند نیازمند این است که لگن پهن‌تری داشته‌باشید و ممکن است درصورت استفاده توسط زنان به‌معنای تمایل جنسی باشد، به‌ویژه اگر پاهای‌شان در معرض دید باشد.نشستن به صورت 4 انگلیسی در جایی رخ می‌دهد که مچ یک پا روی زانوی پای دیگر قرار بگیرد، درحالی‌که زانوی پای بالایی رو به بیرون است. این حالت می‌تواند یک نشانه‌ی جنسی خرافی باشد، و بیشتر در بین مردان رواج دارد چرا که زنان را جذب می‌کند و مردان دیگر را به چالش می‌کشاند. این قسمت ممکن است با گرفتن ساق پا یا مچ پای فوقانی پوشانده شود.وقتی دست‌ها به پاهای رویهم‌رفته بچسبند، می‌تواند بر علت آن تأکید کند، مثلا حالت تدافعی بیشتر.زانوهای روی‌هم افتاده ممکن است نشان‌دهنده اضطراب بیشتر یا حالت تدافعی داشته باشد، به‌ویژه اگر پاها استوارتر باشند. حتی وقتی پاها محکم در هم تنیده باشند این حالت شدت بیشتری دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...