زبان بدن سر

زبان بدن سر

۱۰حرکت سر و معنای آنها که تا به حال نمی‌دانستید

شما می‌توانید از طریق مشاهده‌ی شیوه استفاده از سر، کف دست، انگشتان، پاها و چشم‌ها به چیزهای زیادی درباره افکار و موافقت یا عدم موافقت افراد با موضوعات مختلف پی ببرید. سر می‌تواند طیف گسترده‌ای از سیگنال‌ها را ارسال کند. پس اجازه دهید در این‌جا، تنها بر حرکات سر متمرکز می‌شویم که تحت تأثیر عضلات گردن هستند.

  • تکان دادن سر

سر تکان دادن عموما به معنای موافقت با آن چیزی است که گفته می‌شود. سر تکان دادن آرام‌تر به معنای تحسین و علاقه است، سرتکان دادن سریع ممکن است نشان دهنده بی‌صبری باشد،‌یعنی فرد عجله دارد کارها را تمام کند.

  • ثابت نگه داشتن سر رو به مقابل

وقتی فرد در حالی به شما گوش می‌دهد که سرش را بالا و مستقیم گرفته است به این معنی است که بدون هیچ گونه برنامه قبلی یا قضاوتی به شما گوش می‌دهد. به عبارت دیگر، او با ذهنی باز و به دور از تعصب به حرف‌های شما گوش می‌دهد. قضات معمولا برای القای حس یک محاکمه عادلانه این وضعیت سر را اتخاذ می‌کنند.

  • سر رو به پایین

سری که رو به پایین باشد به‌واسطه چانه، گردن را تحت پوشش قرار می‌دهد و از این‌رو می‌تواند یک وضعیت تدافعی باشد که در نتیجه‌ی یک خطر درک شده رخ داده است (منظورمان تنها یک خطر فیزیکی نیست).پایین آوردن سر باعث پایین آمدن چشم‌ها نیز می‌شود و از این‌رو می‌تواند نشان اطاعات نیز باشد، در اصل یعنی: ‘حتی جرأت نمی‌کنم در چشمان تو نگاه کنم’. ممکن است نشان از علاقه (‘تو عالی هستی’) یا ترس (‘اگر به تو نگاه کنم ممکن است به من آسیب بزنی’) نیز باشد.بعضی اوقات، پایین آوردن سر نشانه خستگی است. سر نسبتا سنگین می‌شود و سر یک فرد خسته به پایین می‌افتد.

  • پایین آوردن سر با حفظ ارتباط چشمی

پایین آوردن سر درحالی‌که ارتباط چشمي با طرف مقابل‌تان را حفظ می‌کنید ممکن است نشان دهنده چاپلوسی شدید باشد، که عموما توسط زنان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این حالت نشان دهنده این امر است که ‘تو فوق‌العاده‌ای و من نمی‌توانم از تو چشم بردارم’. همچنین می‌تواند نشانه‌ی اعتراض یا محافظه‌کاری باشد، به‌عنوان مثال، وقتی به یک دشمن احترام می‌گذارند (‘تو قوی هستی و من به تو اطمینان ندارم’).

  • کج کردن سر رو به پایین

کج کردن سر به یک طرف نشانه اعتماد است. به این معنی است که فرد از چیزی که گفتید خوشش آمده است و به کلام شما اعتماد دارد. بااین‌حال، کج کردن سر و تکیه دادنش به دست دقیقا معنایی مخالف این دارد.

  • سر رو به بالا

بالا گرفتن سر در حال صحبت کردن باعث می‌شود در چشم مخاطبان‌تان، برتر دیده شوید. در مسابقات ورزشی شاهد این هستید که کاپیتان تیم به این شیوه با بازیکنان صحبت می‌کند.

  • سر جلو داده شده

سری که به جلو آورده شده است یک نشانه مثبت از علاقمندی است. این حرکت یک واکنش ذاتی برای گوش دادن به طرف مقابل و نشان دادن علاقه است.

  • کج کردن سر رو به پایین

کج کردن سر رو به پایین نشانه‌ی عدم اطمینان، یا حداقل، شک است. به این معنی است که فرد زمان می‌خواهد تا صحبت‌های شما را بازبینی کند و صحت و سقم آن را بررسی کند.

  • تکان دادن سر

سری که از سویی به سوی دیگر می‌رود نشان دهنده‌ی ‘نه’ است. همچنین کودکان به طور غریزی نیز برای سر باز زدن از خوردن چیزی که دوست ندارند سرشان را به این سو و آن سو تکان می‌دهند.

  • پنهان کردن سر بین شانه‌هایی که بالا انداخته شده است

پایین آوردن سر می‌تواند بخشی از فرآیند پنهان شدن باشد، چرا که فرد سر را پایین می‌آورد تا از یک خطر واقعی یا خیالی اجتناب کند. این کار باعث می‌شود بدن جمع شود و از گردن محافظت شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده − سه =

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...