روش های شناخت زبان بدن افراد دروغگو

روش های شناخت زبان بدن افراد دروغگو

ما معمولاً برای اینکه هرچه در ذهن داریم به هم منتقل کنیم، باهم ارتباط برقرار می‌کنیم.برای بیان چیزهایی که در مغز داریم راه‌های مختلفی داریم.در قدیم از دود و نقاشی دیواری استفاده می‌شد، بعداً با نوشتن و بعداً با صحبت!
اما اکنون دیگر حتی لازم نیست با فرد مقابل حرف بزنید! با حرکات زبان بدن او می‌توانید بفهمید که دروغ می‌گوید یا خیر!با این چند نشانه، می‌توانید به‌راحتی حدس بزنید که طرف مقابل دارد دروغ می‌گوید یا خیر.
انسان با غریزه قوی خودش، می‌تواند دروغ‌گوها را تشخیص دهد؛ اما ممکن است در این راه شکست بخوریم.
خوشبختانه علائمی را برایتان بیان می‌کنیم که می‌توانید مچ دروغ‌گوها را با آن بگیرید.
جالب است بدانید این علائم در سازمان‌های اطلاعاتی و پلیسی هم استفاده می‌شود تا با آن بفهمند متهمین دروغ می‌گویند یا خیر. پس بیایید شروع کنیم و ما هم آن‌ها را یاد بگیریم.

1. به‌سرعت حالت سر خود را عوض می‌کند.

اگر سؤالی از کسی پرسیدید و او به‌سرعت سرش را تکان داد، احتمالاً دارد به شما دروغ می‌گوید.
سر فرد دروغ‌گو به عقب می‌رود، خم می‌شود و یا به یک سمت متمایل می‌شود.
این حالت موقعی رخ می‌دهد که از شخص سؤالی پرسیده می‌شود و از او انتظار داریم پاسخ بدهد.

2. مکانیسم تنفس اش تغییر می‌کند.

فرد دروغ‌گو، ممکن است به نفس‌ نفس بیفتد.
وقتی تنفس شخص تغییر کند، شانه‌هایش بالا رفته و شاید صدایش ضعیف شود.
این نفس‌نفس زدن، به دلیل تغییر ضربان قلب و جریان خون اوست.

3. فرد دروغ‌ گو از جای خود تکان نمی‌خورد.

معمولاً کسی که مضطرب است، وول می‌خورد، اما برعکس این حالت کسی است که دروغ می‌گوید. او احتمالاً در جای خود ساکت نشسته و حرکت نمی‌کند.
پس اگر دیدید که شخص چندان تکان نمی‌خورد و سرجایش محکم نشسته یا ایستاده، احتمال بدهید که دارد دروغ می‌گوید.

4. کلمات و عباراتش را تکرار می‌کند.

شخص دروغ‌گو، حرف‌هایش را تکرار می‌کند تا شما را متقاعد کند.
او سعی می‌کند در ذهن خود دروغ را موجه جلوه دهد. مثلاً بارها تکرار می‌کند که: «من این کار را نکردم. من این کار را نکردم». او با این تکرار فرصتی پیدا می‌کند تا افکار خود را منسجم کند.به‌دروغ ادامه دهد و کارش را توجیه کند.

5. اطلاعات زیادی به شما می‌دهد.

وقتی کسی مکرراً به شما اطلاعات می‌دهد (اطلاعاتی که از او درخواست نکرده‌اید) احتمالاً دارد به شما دروغ می‌گوید.دروغ‌گوها معمولاً زیاد حرف می‌زنند به این امید که بااین‌همه حرافی، دیگران حرفشان را باور کنند.

6. دستش را جلو دهانش می‌گیرد (آن را می‌پوشاند)

وقتی فرد دروغ‌ گو نمی‌خواهد پاسخ سؤالی را بدهد و یا در خصوص مسئله‌ای خاص صحبت کند،
به‌صورت اتوماتیک دستش را جلوی دهانش می‌گذارد.وقتی بزرگ‌سالان دست خود را روی دهانشان می‌گذارند، یعنی نمی‌خواهند حقیقت را بگویند. به‌قول‌معروف، زیپ دهانشان را می‌بندند!

7. به‌صورت ناخودآگاه، نواحی آسیب‌پذیر بدنش را می‌‌پوشاند.
این نواحی می‌تواند گلو، سینه، سر یا شکم باشد. مثلاً متهمین، دستشان را روی گلویشان می‌گذارند.

8. پاهای خود را جابه‌جا می‌کند.

این نشان می‌دهد که فرد دروغ‌گو مضطرب و ناآرام است و می‌خواهد از این موقعیت فرار کند.این علامت، یکی از راه‌های کلیدی در شناخت دروغ‌گوهاست؛ بنابراین از وضعیت پاهای فرد، به‌سادگی نگذرید.

9. حرف زدن برایش سخت است.

اگر فیلم بازجویی یک متهم را با دقت نگاه کنید، می‌بینید که صحبت کردن برایش سخت و سخت‌تر می‌شود.در این حالت سیستم عصبی به‌طور اتوماتیک، ترشح بزاق را (به هنگام استرس) کاهش می‌دهدو با این کار غشاهای مخاط دهان خشک می‌شود.همچنین احتمال دارد لب‌هایش را گاز بگیرد و آن‌ها را به هم بفشارد.

10. به شما خیره می‌شود، بدون آنکه پلک بزند.

دروغ‌گو، از برقراری ارتباط چشمی پرهیز می‌کند، اما اگر خیلی حرفه‌ای باشد، می‌تواند ارتباط چشمی‌اش را با شما حفظ کند.وقتی کسی راست می‌گوید، معمولاً چشم‌هایش را به اطراف می‌گرداندو حتی ممکن است چند بار به‌جای دیگری نیز نگاه کند؛ اما دروغ‌گوها نگاهی سرد و خیره دارند. ضمناً مراقب پلک زدن تند هم باشید.

11. با انگشتش زیاد اشاره می‌کند.

فرد دروغ‌گو برای اینکه اوضاع را به نفع خود و به ضرر شما برگرداند، حالت دفاعی می‌گیرد.او از اینکه مچش را بگیرند، خشمگین می‌شود و با انگشتش شما را نشانه می‌گیرد.لبخند یک دروغ‌ گو چگونه است؟یک لبخند ساده بعضی مواقع می‌تواند ماسک طرف مقابل را از چهره‌اش بردارد و نقابش را کنار بزند!بنابراین به‌صورت و لبخند او دقت کنید. ببینید تا چه حد غیرواقعی یا مصنوعی است.سعی کنید احساس پنهانش را کشف کنید.او معمولاً زورکی لبخند می‌زند. لبخندش می‌تواند حاکی از ترس، اضطراب و تنفر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده − یک =

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...