روش تقویت تفکر خلاق در محل کار

روش تقویت تفکر خلاق در محل کار

دنیای ما با سرعتی بیش‌تر از همیشه در حال تغییر است و ما برای رسیدن به آن مدام فناوری‌های جدید را به کار می‌گیریم و صنایع را تغییر می‌دهیم. کارفرمایان به دنبال کارمندانی هستند که بتوانند مشکلات را حل کنند، تفکر خلاق داشته باشند و در هر وضعیتی رهبر باشند.
این ۱۹ توصیه به شما کمک می‌کند روش‌هایی برای تفکر خلاق پیدا کنید و از آن برای به‌دست آوردن اعتبار به عنوان رهبر در محل استفاده کنید.

  1. محدودیت‌هایی تعیین کنید:برای تقویت تفکر خلاق خودتان، خوب است که محدودیت‌هایی برای خودتان تعیین کنید تا مجبور باشید خارج از چارچوب فکر کنید و به راه‌حل‌هایی برسید.برای افزایش مهارت حل مسئله‌ی خلاقانه محدودیت زمان، بودجه یا هر نوع محدودیت دیگری تعیین کنید. این به شما به عنوان حلال مشکلات و کسی که می‌تواند راه‌حل‌های نوآورانه ارائه کند، اعتبار می‌دهد.
  2. تغییر ایجاد کنید:اگر متوجه شدید که در یک کانال گیر افتاده‌اید و هر روزتان تکراری است، پس احتمالا به سختی می‌توانید به ایده‌های جدید دست پیدا کنید. برای همین مهم است که گاهی برنامه‌ی روزمره‌تان را تغییر دهید و از آن کانال بیرون بیایید.با تمرین کردن در زمان‌های مختلف، یا امتحان کردن یک چیز جدید برای نهار چشمه‌ی خلاقیت‌تان را به جوشش بیاورید. میزتان را جابه‌جا کنید یا محل کار شخصی‌تان را تغییر دهید.هر یک از این تغییرات برای جرقه زدن ذهن‌تان و خلق ایده‌های جدید مفید است.
  3. به دیگران توجه کنید و به آنها گوش کنید:وقتی به دیگران توجه نشان می‌دهید و به ایده‌ها و افکارشان گوش می‌کنید به شما بیش‌تر اعتماد خواهندکرد.”رهبرانی که گوش شنوا دارند می‌توانند روابط مطمئنی بسازند که شفاف است و وفاداری ایجاد می‌کند. شما رهبرانی را می‌شناسید که از صمیم قلب به کارمندان‌شان اهمیت می‌دهند چون واقعا به آنها گوش می‌کنند.“گلن لوپیسگوش کردن به هم‌کاران‌تان آنها را قادر می‌سازد راحت‌تر باشند و احساس کنند می‌توانند ریسک کنند و خلاق باشند.گفت‌وگو با هم‌کاران درباره‌ی ایده‌ها نه‌تنها تفکر خلاق خودتان را افزایش می‌دهد، بلکه محیط را برای محل کاری خلاقانه‌تر فراهم می‌کند.
  4. مربی/ منتقدهای بیش‌تری پیدا کنید:اگر می‌خواهید خلاقیت‌تان را بهبود دهید، باید یک مربی کاردان یا منتقد خوب پیدا کنید، کسی که بتواند به شما بازخورد مثبت دهد و کمک‌تان کند رو به جلو حرکت کنید.وقتی به مرور زمان به خاطر تعهد و راهنمایی مربی‌تان کارتان بهتر شود، آدم‌ها احترام بیش‌تری برایتان قائل خواهندبود.هر نوع کار خلاقانه‌ای قبل از این‌که آماده‌ی اجرا باشد مستلزم چندین پیش‌نویس است. با کمک مربی‌تان می‌توانید روش‌هایی بیابید تا دائم کارتان را بهتر کنید. اد کاتمول، رییس پیکسار می‌گوید:”در اوایل کار همه‌ی فیلم‌هایمان افتضاح بود. می‌دانم این ارزیابی صریحی است، اما من… این عبارت را انتخاب کردم چون جمله‌ای ملایم‌تر نمی‌تواند میزان بدی نخستین نسخه‌های فیلم‌هایمان را منتقل کند. من با گفتن این جمله نمی‌خواهم خودم را فروتن یا متواضع نشان دهم. فیلم‌های اول پیکسار خوب نیستند، و کار ما این است که آنها را از افتضاح… به خوب برسانیم. ما حقیقتا به این فرآیند مکرر باور داریم – بازنگری، بازنگری، و باز هم بازنگری تا زمانی که داستان از هم‌گسیخته منسجم شود یا یک شخصیت توخالی روح خود را پیدا کند.“از دانش مربی کاردان خود استفاده کنید تا به نخستین پیش‌نویس‌هایتان حیات ببخشید.
  5. زیاد سعی کنید و شکست بخورید:بهترین روش برای بهتر کردن مهارت‌ها این است همیشه سعی کنید و شکست بخورید تا پیشرفت کنید. این تفکر خلاق تان را افزایش می‌دهد و به هم‌کاران‌تان نشان می‌دهد که شما به آسانی تسلیم نمی‌شوید و مشتاق پیشرفت هستید.توانایی پذیرفتن شکست و تبدیل آن به موفقیت یکی از بهترین ویژگی‌های هر رهبر است.نشریه‌ی هاروارد بیزینس ریویو گزارش کرده‌است:” ساراس ساراواتی، استاد دانشگاه داردن با پژوهش‌هایش درباره‌ی این‌که کارآفرینان متخصص چگونه تصمیم می‌گیرند، نشان داده‌است که آنها باید اشتباهات زیادی بکنند تا رویکردها، فرصت‌ها، یا مدل‌های کسب و کار جدید را کشف کنند. ساراس مکررا به هوارد شولتز اشاره می‌کند، کسی که وقتی Il Giornale (فروشگاه بستنی و قهوه، م.) را در سیاتل افتتاح کرد موسیقی اپرا بی‌وقفه پخش می‌شد، منوها به زبان ایتالیایی نوشته شده‌بود، و هیچ صندلی‌ای وجود نداشت. شولتز بعدا از این فروشگاه برای خرید برند اصلی و دارایی‌های استارباکس استفاده کرد. او اغلب می‌گوید ˈما مجبور بودیم اشتباهات زیادی بکنیمˈ تا مدلی را کشف کنیم که جواب دهد.“
  6. باثبات باشید (هیچ هنرمند رنج‌دیده‌ای این‌جا نیست):شاید وقتی به خلاقیت فکر می‌کنید تصویر یک هنرمند دل‌شکسته یا نویسنده‌ی الکلی به ذهن‌تان بیاید. امروزه بسیاری از آدم‌ها خلاقیت را با انزوا، ناامیدی، الکل و بی‌ثباتی در ارتباط می‌دانند.فقط جی گتسبی را تصور کنید.شاید این شخصیت برای نمایش خوب باشد، اما خلاقیت این‌طور عمل نمی‌کند. خلاقیت از طریق تلاش مداوم به وقوع می‌پیوندد. هر روز تلاش کنید تا عضلات خلاقیت‌تان را پیدا کنید و اعتبارتان رشد کند.شما به عنوان رهبر محل کارتان باید در هر کاری که انجام می‌دهید، نه فقط در کار خودتان بلکه در کل شرکت ثبات نشان دهید، تا اعتبار کسب و کارتان را بسازید.
  7. با خودتان و دیگران راستگو باشید:رفتار گمراه‌کننده یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای از دست دادن اعتبارتان است. همیشه با اطرافیان‌تان و با خودتان راستگو باشید.اگر هم‌کاران‌تان احساس کنند می‌توانند به شما اعتماد کنند، بیش‌تر به شما اتکا می‌کنند و بهتر با شما کار می‌کنند. راستگویی بنیانی مستحکم برای یک محل کار موفق می‌سازد.در طول فرآیند خلاقیت مهم است با خودتان روراست باشید. ممکن است با ایده‌های فوق‌العاده به آسانی کنترل خودتان را از دست بدهید اما باید یاد بگیرید درباره‌ی چیزهای ممکن و غیرممکن با خودتان روراست باشید.
  8. هم‌کاری کنید:بهترین کار معمولا حاصل کار تیمی است. کاترین فیلیپس می‌گوید:”واقعیت این است که اگر بخواهید تیم یا سازمانی بسازید که قادر به خلاقیت است، به تنوع نیاز دارید. تنوع خلاقیت را بالا می‌برد. جست و جو برای اطلاعات و چشم‌اندازهای جدید را بیش‌تر می‌کند، که به تصمیم‌گیری و حل بهتر مسائل می‌انجامد.“به هم‌کاران‌تان نشان دهید که برای تلاش‌ها و چشم‌اندازشان ارزش قائل هستید. شما می‌توانید به واسطه‌ی با هم کار کردن ایده‌های جدید خلق کنید و چیزی بهتری از همیشه بسازید.هم‌کاری نه‌تنها تفکر خلاق خودتان را بهبود می‌بخشد، بلکه بین شما و تیم‌تان پیوند ایجاد می‌کند.
  9. از شوخی استفاده کنید:به عنوان رهبر باید کاری کنید که هم‌کاران‌تان احساس کنند می‌توانند خلاق باشند و ذهنی باز داشته‌باشند.اثبات شده‌است شوخی به آدم‌ها کمک می‌کند آرام شوند و برای امتحان کردن چیزهای جدید اشتیاق بیش‌تری نشان دهند، و این به خلاقیت کمک می‌کند.برای این‌که اعتبار خودتان را بالا ببرید و به دیگران کمک کنید به تفکر خلاق شان اعتماد کنند، در مواقع لزوم برای تلطیف فضا از شوخی‌های ظریف و مناسب استفاده کنید و چشمه‌های خلاقیت را به جوشش درآورید.
  10. آماده‌ی شکست باشید:این در ادامه‌ی روراستی با خودتان و دیگران است. برای این‌که متفکری خلاق باشید باید آماده‌ی شکست باشید، به شکست اعتراف کنید و پذیرای انتقاد باشید.شاید این، خصوصا در محل کار که می‌خواهید نقاط قوت‌تان را نشان دهید نه نقاط ضعف، کمی دشوار باشد اما با اعتراف به ضعف‌هایتان و پذیرا بودن، اعتبارتان رشد می‌کند، چون هم‌کاران‌تان متوجه می‌شوند شما گوش می‌کنید و سازگار هستید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده − هفت =

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...