درک و شناخت بهتر روانشناسی کودک

درک و شناخت بهتر روانشناسی کودک1

ژان پیاژه- روانشناس کودک معروف- می‌گوید: ” از دیدگاه اخلاقی و فکری، کودک نه خوب متولد می‌شود و نه بد بلکه کودک حاکم سرنوشت خود متولد می‌شود.”تربیت و پرورش کودک چیزی فراتر از تامین راحتی و رفاه کودکان است. در واقع پرورش کودک یعنی بودن عاطفی در کنار کودک و تامین نوعی احساس امنیت برای او. در ادامه چند روش اساسی و اولیه برای کمک به درک بهتر کودکان آمده است.

۱. راه‌حل اصلی مشاهده است

مشاهده یکی از ساده‌ترین و در عین حال موثرترین راهها برای درک روانشناسی کودک است. به کارهایی که کودکانتان انجام می‌دهند یا آنچه که می‌گویند علاقه نشان دهید. اعمال، گفتار و حالت‌های آنها را به هنگام غذاخوردن، خوابیدن یا بازی کردن مشاهده کنید. به خاطر داشته باشید که کودک شما منحصربه فرد بوده و شخصیتی دارد که در مسیر زندگی و رشد او میتواند باقی بماند. بنابراین از مقایسه کودک خود با دیگر کودکان خودداری کنید چراکه این کار نه تنها به تربیت و پرورش او استرس وارد می‌کند بلکه موجب می‌شود کودک احساس بی‌ارزش بودن و حقارت را تجربه کند.

این چند سوال را حتما از خود بپرسید تا به شما در درک روانشناسی کودک کمک کند.

  • فرزند من انجام چه کاری را بیشتر از هر کار دیگری دوست دارد؟
  • واکنش کودک من به انجام کاری که آن را دوست ندارد چیست بعنوان مثال واکنش او به خوردن سبزیجات، زود خوابیدن یا انجام دادن تکالیف.
  • کودک من تا چه اندازه اجتماعی است؟ آیا او تمایلی برای به اشتراک گذاشتن چیزی یا امتحان کردن چیزهای جدید دارد؟
  • چقدر طول می‌کشد تا کودک من با محیط اطرافش آشنا شود؟ آیا او قادر است خود را با تغییرات محیطی سازگار کند؟
  • هنگامی که به این سوال‌ها پاسخ می‌دهید به یاد داشته باشید که کودک خود را قضاوت نکنید و فقط او را مشاهده کنید تا آگاه شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...