درک و شناخت بهتر روانشناسی کودک

درک و شناخت بهتر روانشناسی کودک2

۲. زمان کافی به کودکان خود اختصاص دهید

امروزه والدین کارهای متعددی را در خانه و محل کار برعهده دارند. چندکاره بودن والدین همانطور که خودشان می‌گویند باعث می‌شود که همزمان به چیزهای زیادی بپردازند که یکی از این چیزها کودک آن هاست. اگر شما هم تا به امروز به این شیوه با کودک خود وقت گذرانده اید، پس بدانید که زمان تغییر رسیده است. اگر می‌خواهید که کودکانتان را بشناسید و درک کنید باید برای آنها وقت بگذارید.

مدت زمانی که سر میز شام با کودکان خود هستید یا وقتی که هنگام رانندگی برای بردن و برگرداندن آنها از مدرسه صرف می‌کنید، کافی نیست. شاید لازم باشد که زمانی را برای حرف زدن و بازی کردن با آنها اختصاص دهید و ساعت‌های کافی وقت بگذارید تا درون آنها را بشناسید.
گفت‌وگوهایی که با فرزند خود انجام می‌دهید به شما کمک می‌کنید تا بفهمید که در زندگی آنها در مدرسه و در خانه چه اتفاقاتی رخ می‌دهد، موزیک یا برنامه تلویزیونی مورد علاقه آنها را بشناسید و کشف کنید که چه چیزهایی آنها را هیجان زده می‌کند یا نمی‌کند.
اختصاص دادن زمان کافی همیشه به معنای حرف زدن یا انجام کاری مشترک با کودکانتان نیست. برخی اوقات تنها کافی است که در کنار هم بنشینید و شما آنها را در سکوت رصد کنید تا اطلاعاتی درمورد شخصیت آنها به‌دست آورید.

۳. کودکان به توجه جدی شما نیاز دارند

زمانیکه برنامه‌ریزی میکنید تا با کودکان خود وقت بگذرانید، طوری برنامه‌ریزی کنید که فقط همین کار را انجام دهید و نه هیچ کار دیگری. فرزندان شما شایسته توجه جدی شما هستند. اگر با کودکان خود هنگامی حرف بزنید که در حال آشپزی، رانندگی یا هرکار دیگری هستید، احتمالا مهم‌ترین اطلاعاتی که فرزندتان درمورد خودش به شما می‌دهد را از دست خواهید داد. حداقل یک کاری را طراحی کنید که شما را قادر می‌کند تا بطور انحصاری و ویژه با فرزندتان وقت بگذرانید. هنگامی که توجهی خاص و جدی را به فرزندتان معطوف می‌کنید، او احساس امنیت و تاییدشدگی را تجربه می‌کند و به احتمال زیاد بیشتر از گذشته پذیرای شما خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − هفت =

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...