درباره بیماری فوبیا

درباره بیماری فوبیا

عوامل خطر فوبیا چیست؟

افرادی که از لحاظ ژنتیکی در خطر ابتلا به اضطراب هستند ممکن است در خطر بالای بروز یک فوبیا قرار داشته باشند. برای برخی فوبیاهای خاص، سن، وضعیت اقتصادی-اجتماعی، و جنسیت از جمله عوامل خطر هستند. به‌عنوان مثال، احتمال ابتلا به فوبیاهای حیوانات در زنان بسیار بیشتر است. کودکان یا افرادی که در وضعیت اقتصادی-اجتماعی پایینی قرار دارند بیشتر در معرض بروز فوبیاهای اجتماعی قرار دارند. مردان بیشتر در فوبیاهای مرتبط با دندان‌پزشکی و پزشکان آمار بیشتری دارند.

نشانه های فوبیا چیست؟

رایج‌ترین و ناتوان‌کننده‌ترین نشانه‌ی فوبیا عبارت است از حمله‌ی اضطرابی. مشخصه‌های حمله‌ی اضطرابی موارد ذیل را شامل می‌شود:

– تپش قلب یا بالا رفتن ضربان قلب
– تنگی نفس
– تند تند حرف زدن یا ناتوانی در صحبت کردن
– دهان خشک‌شده
– درد معده
– حالت تهوع
– بالا رفتن فشار خون
– لرزیدن
– درد یا تنگی در قفسه‌ی سینه
– احساس خفگی
– گیجی یا منگی
– تعریق شدید
– احساس مرگ قریب‌الوقوع

بااین‌حال، نیازی نیست که فرد حتما برای تشخیص دقیق این مورد که دچار فوبیا است به حملات عصبی دچار شود.

فوبیاهای پیچیده

به احتمال زیاد فوبیاهای پیچیده در مقایسه با فوبیاهای خاص، تأثیر بیشتری بر سلامت فرد می‌گذارند.مثلا، افرادی که از آگروفوبیا رنج می‌برند ممکن است با چندین فوبیای مرتبط دیگر نیز دست و پنجه نرم کنند، مثلا تنهایی هراسی (ترس از تنهاماندن) یا کلاستروفوبیا (ترس از مکان‌های بسته). در موارد شدید، افراد مبتلا به آگروفوبیا به ندرت از خانه خارج می‌شوند.

دلایل بروز فوبیا چیست؟

شروع یک فوبیا پس از ۳۰ سالگی غیر معمول است؛ زیرا اکثر فوبیاها در اوایل کودکی، دوران نوجوانی، یا ابتدای جوانی شروع می‌شوند. فوبیا ممکن است به‌خاطر یک شرایط پر از استرس یا یک تجربه‌ی استرس‌زا، یا یک رویداد ترسناک آغاز می‌شود. همچنین ممکن است والدین یا یک نفر از اعضای خانواده از فوبیایی رنج ببرند که کودک به‌صورت پیش‌رونده‌ای در جریان آن باشد.

دلایل رایج فوبیاهای ساده

این دلایل عموما زمانی به‌وجود می‌آیند که کودک ۴-۸ سال دارد. در برخی موارد، فوبیا ممکن است نتیجه‌ی اتفاقی باشد که در اوایل زندگی فرد افتاده است. ممکن است محرک فوبیا یک تجربه‌ی ناخوشایند در یک فضای محصور بوده باشد، که به مرور زمان به کلاستروفوبیا منجر شده است.همان‌طور که در بالا گفته شد،‌ وقتی کودک شاهد فوبیای یکی از اعضای خانواده باشد، این احتمال وجود دارد که فوبیا در کودکی ایجاد شود. کودکی که شاهد فوبیای مادر خود از عنکبوت است، به احتمال زیاد به همان فوبیا دچار خواهد شد.متخصصین بر این موضوع تأکید دارند که فوبیاهای گرفته شده از والدین، ترس‌های آموخته شده هستند، و از لحاظ ژنتیکی قابل وراثت نیستند.

دلایل فوبیاهای پیچیده

دلایل فوبیاهای اجتماعی یا آگروفوبیا هنوز ناشناخته است، و هیچ‌کس نمی‌داند این فوبیاها دقیقا چرا رخ می‌دهند. محققان بر این باور هستند که ترکیب تجارب زندگی، شیمی مغز، و ژنتیک باعث بروز این نوع فوبیا است. به گفته‌ی محققان، فوبیاهای اجتماعی احتمالا به‌دلیل تجارب پراسترس بروز می‌کنند.

آزمایش و تشخیص فوبیا چیست

افرادی که فوبیا دارند تقریبا همیشه از وجود این فوبیا آگاه هستند و به راحتی درباره‌ی نشانه‌های آن با پزشک صحبت می‌کنند. این امر به فرآيند تشخیص کمک بسزایی می‌کند.با این وجود، میلیون‌ها نفر از مبتلایان به فوبیا در مورد ترس‌های‌شان با پزشک صحبت نمی‌کنند. این مورد بسیار تأسف‌برانگیز است زیرا درمان‌های مؤثری برای فوبیا وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 3 =

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...