خواندن ذهن دیگران با زبان بدن

خواندن ذهن دیگران با زبان بدن

زبان بدن به سیگنال های غیر کلامی اشاره می کند که ما برای برقراری ارتباط از آن استفاده می کنیم. طبق نظر متخصصان، این سیگنال های غیر کلامی بخش عظیمی از ارتباطات روزانه را تشکیل می دهند از حالات چهره ما تا حرکات بدن، چیزهایی که نمی گوییم به این شکل می توانند اطلاعاتی را منتقل کنند.گفته شده که زبان بدن بین 60 تا 65 درصد کل ارتباطات را تشکیل می دهد. درک زبان بدنی مهم است، اما توجه به سایر نشانه ها ضروری است. در بسیاری از موارد، شما باید به جای تمرکز بر یک اقدام واحد، به سیگنال ها به عنوان یک گروه نگاه کنید.در این متن چیزی که می خواهید زبان بدنی را تفسیر کنید آورده شده است.

حالات چهره

لحظه ای در مورد این فکر کنید که یک فرد چقدر قادر است فقط با چهره حرفهای خود را منتقل کند لبخند می تواند نشانه تایید یا شادی ،اخم نشانه نارضایتی و یا غم باشد در برخی موارد حالات چهره ما ممکن است احساسات واقعی ما را در مورد یک وضعیت خاص نشان دهد در حالی که شما می گویید احساس خوبی دارید، حالت صورت ممکن است غیر از این گفته را نشان دهد.

تنها چند نمونه از احساساتی که می توانند از طریق حالت های چهره بیان شوند عبارتند از:

 1. خوشحالی
 2. غم
 3. خشم
 4. شگفتی
 5. تنفر
 6. ترس
 7. گیجی
 8. هیجان
 9. هوس
 10. بی حرمتی.

حالت چهره یک فرد می تواند به تعیین اینکه آیا ما به آنچه فرد می گوید اعتماد کنیم یا باور داشته باشیم، کمک کند. مطالعه ای نشان داد که بالا انداختن ابروها و لبخند می تواند نشان دهنده اطمینان باشد و هر دو حالت صمیمیت و اعتماد به نفس را منتقل می کند.انواع حالت های چهره مرتبط با احساسات خاص از جمله شادی، عصبانیت، ترس، غافلگیری و ناراحتی برخوردار است.تحقیقات حتی نشان می دهند که ما هوش مردم را براساس چهره و حالات آن ها قضاوت می کنیم و افرادی که چهره های باریک تر و بینی های بزرگ تری دارند، به احتمال بیشتر به عنوان هوشمند تلقی می شوند افراد با لبخند شاد نیز باهوش تر از افراد خشمگین قضاوت می شوند.

 • چشم ها:چشم ها اغلب به عنوان “پنجره روح” به آن اشاره می شود، زیرا قادر به آشکار کردن یک معامله بزرگ در مورد چیزی است که فرد احساس و یا فکر می کند هنگامی که با فرد دیگری صحبت می کنید، یادداشت برداری از حرکات چشم یک بخش طبیعی و مهم از فرآیند ارتباط است.برخی از چیزهایی که ممکن است به آن ها توجه داشته باشید، این است که آیا مردم به طور مستقیم ارتباط چشمی برقرار می کنند یا نگاه خود را تغییر می دهند، چقدر پلک می زنند و یا مردمک چشم آن ها گشاد شده یا نه.هنگام ارزیابی زبان بدنی، به سیگنال های چشمی زیر توجه کنید:
 1. نگاه:وقتی یک فرد مستقیما به چشمان شما نگاه می کند در حین داشتن یک مکالمه، نشان می دهد که آن ها علاقه مند هستند و توجه می کنند. با این حال، ارتباط چشمی طولانی می تواند احساس تهدید باشد از طرف دیگر، قطع ارتباط چشمی و نگاه مکرر به دور ممکن است نشان دهد که فرد حواسش پرت و ناراحت است و یا سعی دارد احساسات واقعی خود را پنهان کند.
 2. پلک زدن:پلک زدن طبیعی است، اما شما باید توجه کنید که آیا فرد بیش از حد پلک می زند یا خیلی کم ، اما افراد اغلب وقتی احساس ناراحتی یا استرس می کنند به سرعت پلک می زنند.پلک زدن می تواند نشان دهد که یک فرد عمدا می کوشد تا حرکات چشم را کنترل کند. به عنوان مثال، یک بازیکن پوکر ممکن است کم تر پلک بزند چون به عمد سعی دارد در مورد دستی که به او داده شده است بی هیجان ظاهر شود.
 3. اندازه مردمک :اندازه مردمک می تواند یک سیگنال ارتباط غیر کلامی بسیار ظریف باشد در حالی که سطح نور در محیط ،اتساع مردمک را کنترل می کند گاهی اوقات احساسات می تواند باعث ایجاد تغییرات کوچک در اندازه مردمک شود.
 4. دهان :حرکات دهان نیز می تواند در خواندن زبان بدن ضروری باشد. مثالا جویدن لب زیرین ممکن است نشان دهد که فرد احساس نگرانی، ترس و یا ناامنی دارد.پوشاندن دهان ممکن است تلاشی برای مودب بودن باشد اگر فرد خمیازه یا سرفه می کند، اما ممکن است تلاشی برای پوشاندن نارضایتی باشد. لبخند احتمالا یکی از بزرگ ترین اشارات زبان بدنی است، اما می تواند به روش های زیادی تفسیر شود لبخند می تواند حقیقی باشد، یا می تواند برای بیان شادی کاذب، طعنه و یا حتی بدبینی به کار رود.

هنگام ارزیابی زبان بدنی، به دهان و سیگنال های لب زیرین توجه کنید:

 • لب های غنچه:جمع کردن لب ها ممکن است نشانگر بیزاری، مخالفت، یا عدم اعتماد باشد.
 • گاز گرفتن لب:افراد گاهی وقتی نگران، مضطرب هستند لب خود را گاز می گیرند.
 • پوشاندن دهان:وقتی افراد می خواهند واکنش احساسی را پنهان کنند، ممکن است دهان خود را بپوشانند تا از نمایش لبخند یا پوزخند خودداری کنند.
 • به بالا یا پایین نگاه کردن :تغییرات جزیی در دهان نیز می تواند شاخص های کمی از چیزی باشد که فرد احساس می کند. زمانی که دهان کمی بالا می رود ممکن است به این معنی باشد که فرد احساس خوشحالی می کند یا خوش بین است از طرف دیگر، دهان کمی پایین می تواند نشانه ناراحتی، مخالفت، و یا حتی یک چهره درهم و برهم باشد.

 

 • دست ها و پاها:همچنین دست ها و پاها می توانند در انتقال اطلاعات غیر کلامی مفید باشند. دست به سینه بودن می تواند نشان دهنده حالت تدافعی باشد.دیگر سیگنال های ظریف مثل گسترش بازوها ممکن است تلاشی برای بزرگ تر به نظر رسیدن باشد در حالی که نگه داشتن بازوها نزدیک به بدن ممکن است تلاشی برای به حداقل رساندن و یا عقب نشینی از توجه باشد.زمانی که زبان بدنی را ارزیابی می کنید، به برخی از علائم زیر توجه کنید که دست ها و پاها ممکن است نشان دهند:
 1. دست به سینه نشستن ممکن است نشان دهنده این باشد که فرد احساس تدافعی، دفاع از خود یا قطع رابطه دارد.
 2. ایستادن با دست ها بر روی باسن می تواند نشانه این باشد که فرد حاضر و در کنترل است، یا ممکن است نشانه پرخاشگری نیز باشد.
 3. قرار دادن دست به پشت ممکن است نشان دهد که فرد احساس خستگی، اضطراب و یا حتی عصبانیت می کند.
 4. ضربه زدن با انگشتان و یا وول خوردن می تواند نشانه این باشد که فرد حوصله اش سر رفته، بی تاب و ناامید است.
 5. پا روی پا انداختن می تواند نشان دهد که فرد احساس نزدیکی یا نیاز به حریم خصوصی دارد.
 • طرز ایستادن:اینکه چطور بدن خود را نگه می داریم می تواند به عنوان بخش مهمی از زبان بدن عمل کند طرز ایستادن به این اشاره دارد که چگونه بدن خود را به خوبی شکل کلی فیزیکی یک فرد نگه داریم.طرز ایستادن می تواند اطلاعات زیادی را در مورد چگونگی احساس فرد و همچنین اشاراتی در مورد ویژگی های شخصیتی، از جمله اینکه آیا فرد اعتماد به نفس دارد ، روشن فکر یا مطیع است انتقال دهد.مثالا، صاف نشستن ممکن است نشان دهد که یک فرد متمرکز و به آنچه در حال رخ دادن است توجه می کند نشستن با بدن قوز کرده و دست روی دست دیگر می تواند نشان دهد که فرد حوصله اش سر رفته یا بی تفاوت است.زمانی که می خواهید زبان بدنی را مطالعه کنید، سعی کنید به برخی از سیگنال ها توجه کنید که وضعیت بدنی فرد می تواند ارسال کند.وضعیت بدنی باز شامل نگه داشتن تنه بدن باز است این نوع ژست نشان دهنده صمیمی بودن، باز بودن و تمایل است.وضعیت بسته شامل مخفی کردن تنه بدن اغلب با خم شدن به جلو و نگه داشتن بازوها و پاها بر روی سینه است این نوع حالت می تواند نشانه خصومت، اضطراب و عصبانیت باشد.
 • ژست :ژست می تواند برخی از سیگنال های مستقیم زبان بدن باشد تکان دادن، اشاره کردن و استفاده از انگشتان برای نشان دادن مقادیر عددی بسیار رایج و آسان برای درک حرکات است برخی از حالات ممکن است فرهنگی باشند، با این حال انگشت شست و یا نشانه صلح در یک کشور دیگر ممکن است معنای کاملا متفاوتی از آنچه در ایالات متحده دارد داشته باشد.مثال های زیر تنها چند ژست و معانی احتمالی آن ها هستند:
 1. مشت گره شده می تواند خشم را در برخی موقعیت ها و یا همبستگی در دیگران را نشان دهد.
 2. انگشت شست بالا یا پایین اغلب به عنوان نشانه تایید و مخالفت استفاده می شود.
 3. ژست “اکی”با لمس انگشت شست و اشاره در یک دایره، در حالی که از سه انگشت دیگر استفاده می شود می تواند به معنای “خوب” یا “بسیار خوب” استفاده شود با این حال در برخی از بخش های اروپا، سیگنال مشابهی برای اشاره به کار می رود اما در برخی از کشورهای آمریکای جنوبی این نماد در واقع یک ژست مبتذل است.
 4. علامت V، با بلند کردن انگشت اشاره و انگشت میانی و جدا کردن آن ها برای ایجاد یک شکل V، به معنای صلح و یا پیروزی در برخی از کشورها ایجاد شده است. در انگلستان و استرالیا این نماد به معنای تهاجمی است هنگامی که پشت دست با سمت بیرونی روبرو است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک + 20 =

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...