خنده بهترین دارو است

خنده بهترین دارو است

لبخند و خنده یک حرکت ساده است اما تجربه کردن آن می تواند هر وضعیت نرمالی را به چیزی خاص و ویژه تبدیل کند. چه یک غریبه در مترو با لبخند شما را غافلگیر کند چه به راحتی با رئیستان بنشینید و به جوک ها بخندید فرقی نمی کند، خنده و لبخند دارای قدرت جادویی است. ما دوست داریم به دلایل مختلفی با یکدیگر بخندیم.

لبخند و خنده تنها جنبه شوخی و سرگرمی ندارد بلکه برای سلامتی شما مناسب است. نه تنها سلامت جسمانی بلکه به همان اندازه از لحاظ اجتماعی و احساسی برای شما مفید است. در این مطلب می خواهیم به خنده و مزایای آن بپردازیم و به شما نشان دهیم که یک روز خنده چه تاثیرات شگرفی بر شما خواهد داشت.

تحقیقات نشان داده است که خنده ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در روز میزان سوختگی کالری را تا بیش از ۴۰ بالا می برد و ماهیچه ها را تا ۴۵ دقیقه شل می کند. مهمتر از همه، خنده سیستم ایمنی بدن را افزایش می دهد، فشار خون را پایین می آورد و باعث آزاد شدن اندورفین ها می شود. اندورفین ها اغلب به عنوان “هورمون های خوشبختی” توصیف می شوند که در طول فعالیت های جسمی آزاد می شوند و مسئول احساسات خوشایند و تسکین درد هستند.

در حالی که لبخند زدن و خندیدن به صراحت برای سلامت جسمی مفید هستند، به نظر می رسد که آنها حتی تاثیر بیشتری بر سلامت روان دارند.کرافورد و کالتابیانو (۲۰۱۱) یک آزمایش انجام دادند که شامل استفاده از یک برنامه مهارت طنز گروهی بود. این مطالعه نشان می دهد که شرکت کنندگان که شوخ طبعی را آموزش دیده بودند، در مقایسه با افرادی که آموزش ندیدند در خودکارآمدی، تفکر مثبت، خوش بینی و درک کنترل ارتقا پیدا کردند و افکار منفی و افسردگی و علائم اضطراب در آن ها به شدت کاهش یافت. اینکه بدانید گفتن چه چیزی باعث خندیدن دیگران می شود می تواند در واقع به شما در محافظت در برابر مشکلات رایج سلامت روان کمک کند. مهمتر از همه، شناخت راه طنز پردازی کمک می کند تا حالت مثبت ذهن تقویت شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده − چهار =

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...