جاه طلبی برای موفقیت

جاه طلبی برای موفقیت

بسیاری از آدم‌ها به دنبال عاملی برای رسیدن به موفقیت هستند. یکی از عواملی که معمولا در رسیدن به موفقیت به آدم‌ها کمک می‌کند، جاه ‌طلبی است. ولی جاه طلبی یعنی چه، چه آدم‌هایی جاه طلب هستند، چرا آدم‌ها حس جاه طلبی دارند، چگونه جاه طلبی در رسیدن به موفقیت کمک‌تان می‌کند؟ این پرسش‌ها روانشناسان و انسان‌شناسان را وادار کرده‌اند تا پاسخ‌هایی برای‌شان بیابند.

با این‌که اثرگذاری حس جاه‌ طلبی در کمک به موفقیت آدم‌ها در برخی شرایط خاص امری بدیهی به نظر می‌آید، ولی در این خصوص یک پرسش وجود دارد؛ آیا همیشه داشتن حس جاه طلبی برای رسیدن به موفقیت کافی است؟ بسیاری از آدم‌ها جاه طلب هستند، ولی آن‌چنان موفق نیستند. هم‌چنین، برخی از پژوهش‌ها نشان داده‌اند، حس جاه طلبی می‌تواند به کیفیت زندگی آسیب بزند و ممکن است به بروز اختلالات شخصیتی نظیر خود شیفتگی منجر شود.اثرگذاری یا عدم اثرگذاری حس جاه طلبی در رسیدن به موفقیت به تعریف شما از موفقیت نیز بستگی دارد. اگر برای رسیدن به موفقیت در زمینه‌ی کاری‌تان پر از انگیزه هستید، جاه طلبی‌تان می‌تواند از این نظر کمک زیادی به موفقیت‌تان بکند. ولی اگر خودتان را قربانی کرده‌اید و برای دستیابی به اهداف بزرگ دچار ناراحتی و تنهایی شده‌اید، آیا واقعا به موفقیت رسیده‌اید؟ هر آدمی باید این سوال‌ها را از خود بپرسد؛ روانشناسان نیز برای تفکیک جاه‌طلبی سالم از جاه طلبی ناسالم پاسخ این سوال‌ها را پیدا کرده‌اند.

تعریف جاه طلبی

آدم‌ها جاه طلبی را به شکل متفاوتی تعریف می‌کنند. تعریف کلی و پذیرفته شده‌ی حس جاه طلبی عبارت است از داشتن انرژی و هدف. این تعریف بر اساس مطالعات انسان‌شناسان و روانشناسان به دست آمده است. داشتن انرژی ولی فقدان هدف باعث می‌شود بدون دستیابی به پیشرفت، فقط از پروژه‌ای به پروژه‌ی دیگر سرگردان باشیم. داشتن هدف ولی فقدان انرژی نیز به عدم حرکت منجر می‌شود. حس جاه‌طلبی حاصل ترکیب انرژی و هدف است تا باعث حرکت رو به جلو و پیشرفت دائمی شود.

تاثیرات جاه طلبی بر رسیدن به موفقیت

مسئله‌ای که پژوهشگران بر روی آن اتفاق نظر دارند، این است که میزان سالم و متعادلی از جاه طلبی می‌تواند از طرق مختلفی در رسیدن به موفقیت به آدم‌ها کمک کند. حس جاه طلبی به میزان سالم باعث رشد انسان و هم‌چنین تقویت ذهن و جسم افراد می‌شود. با وجود این، لازم به یادآوری است که همیشه جاه طلبی به تنهایی به معنی رسیدن به موفقیت نیست. استعداد، مهارت، و سایر شرایط نیز در رسیدن به موفقیت ایفای نقش می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − 11 =

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...