تفکر خلاق در محل کار

تفکر خلاق در محل کار

  1. گفت‌وگوهای بامعنی داشته‌باشید:بهترین راه برای به‌دست آوردن چشم‌اندازهای جدید صحبت کردن با آدم‌های دیگر است. شما میزان مشخصی تجربه دارید که نوع نگاه‌تان را به دنیا شکل داده‌است.همه‌ی آدم‌های اطراف‌تان مجموعه تجربیات مختلفی دارند که چشم‌اندازشان را شکل داده‌است. به واسطه‌ی معاشرت با این آدم‌ها می‌توانید از دیدگاه‌هایشان آگاه شوید. سعی کنید با کفش‌های آنها راه بروید و چشم‌اندازهایشان را درک کنید، خصوصا اگر با آنها مخالف هستید.از گفت‌وگوهای کوتاه سطحی اجتناب کنید و با اطرافیان‌تان درباره‌ی موضوعات بزرگ‌تر و بامعنی‌تر صحبت کنید. درباره‌ی تجربیات، امیدواری‌ها، و نظرات‌شان بپرسید، به این طریق چشم‌اندازهای جدیدی به‌دست می‌آورید که به تفکر خلاق تان کمک می‌کند.
  2. مدام در حال یادگیری چیزهای جدید باشید:برخی از بهترین شخصیت‌ها در دنیا (بیل گیتس، اپرا وینفری، و مارک زاکربرگ) گفته‌اند که حداقل ۵ ساعت در هفته را به یادگیری چیزهای جدید اختصاص می‌دهند.آن‌ها به پرورش ذهن‌شان به شدت علاقه دارند و درباره‌ی هر چیزی از فیزیک هسته‌ای گرفته تا سیاست، می‌آموزند. وقتی درباره‌ی موضوعات مختلف می‌آموزند به دنبال راه‌هایی می‌گردند تا آن‌چه را آموخته‌اند در صنعت‌شان به کار بگیرند.همین امروز با یافتن کتاب‌هایی که دوست دارید بخوانید، یا پیدا کردن مقالات باکیفیت درباره‌ی هر موضوعی در اینترنت، سفر آموزشی‌تان را شروع کنید.صنعت خودتان، و به کارگیری آموخته‌هایتان را در کارتان فراموش نکنید. شما هرگز از تمام روش‌هایی که نجوم می‌تواند برای تلاش‌های بازاریابی‌تان مفید باشد مطلع نیستید.
  3. هر چیزی را تجربه کنید:استیو جابز می‌گوید خلاقیت از تجربه می‌آید. هرچه تجربه‌های بیش‌تری داشته‌باشید، می‌توانید برای یافتن راه‌حل، روابط بهتری ایجاد کنید.تا آن‌جا که می‌توانید سعی کنید تجربه‌های بیش‌تری به‌دست بیاورید. برای داشتن تجربه‌ی بیش‌تر لازم نیست به سفرهای دور و دراز در سراسر دنیا بروید. حتی دیدن آدم‌های جدید و امتحان کردن چیزهای جدید به شما تجربه‌ی بیش‌تری می‌دهد که می‌توانید با آن مهارت‌های خلاقانه‌تان را بسازید.
  4. به خودتان عشق بورزید:وقتی جوان‌تر بودم، به من توصیه شده‌بود هر روز قبل از بیرون رفتن مطمئن شوم حس خوبی نسبت به خودم دارم و اعتماد به‌نفس کاملی دارم. گاهی این به معنی پوشیدن یک جفت کفش جدید یا نوشتن در دفتر خاطرات روزانه‌ام بود.به من گفته شده‌بود اگر بتوانم وقت بگذارم و خودم را برای هر روز آماده کنم، می‌توانم تمام انرژی‌ام را روی آدم‌های اطراف‌ام متمرکز کنم. این کاری است که امروزه بهترین رهبران انجام می‌دهند.برای استراحت و آماده شدن برای روز بعد وقت بگذارید تا بتوانید خودتان را غرق فعالیت خلاقانه‌تان بکنید و به اطرافیان‌تان کمک کنید.مراقبت از خود می‌تواند هر آن چیزی باشد که نیاز دارید: یک دوش آب گرم، رفتن به باشگاه، به گردش بردن سگ‌تان، مطالعه، و این فهرست می‌تواند ادامه داشته‌باشد. ببینید چه چیزی به شما انرژی می‌دهد، و هر قدر لازم است آن را انجام دهید.
  5. مسئولیت‌پذیر باشید:مسئولیت‌پذیری تفکر خلاق تان را به جوشش می‌آورد چون می‌دانید دیگران به کار شما چشم دوخته‌اند و می‌دانند که خوب انجام‌اش داده‌اید یا نه.خلاقیت تحت کمی فشار خیلی خوب شکوفا می‌شود، بنابراین با پذیرفتن مسئولیت پروژه‌هایتان، آنها را جدی بگیرید.وقتی مسئولیت پروژه‌های کاری‌تان را به عهده می‌گیرید، هم‌کاران‌تان احترام خیلی بیش‌تری برایتان قائل خواهندبود، حتی اگر نتایج ناامیدکننده باشد.
  6. عملکرد گذشته‌تان را تحلیل و بررسی کنید:با بررسی موفقیت‌ها و شکست‌های گذشته می‌توانید ایده‌های جدیدی برای کارتان بگیرید.تحلیل و بررسی آن‌چه رخ داده‌است بخشی از فرآیند خلاقیت است و برای ادامه‌ی خلاقیت و کار به شما کمک می‌کند. یادگیری از گذشته برای هم‌کاران‌تان به یک مثال عینی تبدیل می‌شود و اعتبارتان را در میان آنها بالا می‌برد.”خلاقیت مستلزم آن است که در حوزه‌های کاری‌مان، هرچه که باشد، اعتماد به‌نفس داشته‌باشیم. و تحلیل و بررسی عملکرد گذشته بخش جدایی ناپذیر فرآیند بررسی، توسعه، تحلیل اطلاعات و شروع مکالمه با خودِ خلاق ما است.“
  7. ارتباط برقرار کنید:برقراری ارتباط برای هر رابطه‌ی خوب مهم و کلیدی است و این شامل روابط بین شما و هم‌کاران‌تان نیز می‌شود.توجه کنید که هم‌کاران‌تان چگونه با انتقاد برخورد می‌کنند و بهترین روش را برای ارائه‌ی انتقاد سازنده به آنها پیدا کنید. توجه کنید که هم‌کاران‌تان چگونه با کشمکش برخورد می‌کنند، روشی مثبت بیابید تا به هر یک از آنها کمک کنید از کمکش عبور کنند.”برقراری ارتباط موثر یکی از پیش‌نیازهای یک محل کار موفق و پویا است. ارتباط موثر اطلاعات را سریع، شفاف و دقیق بین افراد و گروه‌ها به جریان می‌اندازد. عدم وجود ارتباط مناسب می‌تواند بهره‌وری را به‌طور چشمگیر کاهش دهد.“برقراری ارتباط مهارتی است که عموما آن را دست کم می‌گیرند و در محل کار بی‌نهایت مفید است. وقتی این مهارت را توسعه دهید می‌توانید یک رهبر خلاق و اثرگذار باشید.
  8. به مهلت‌ها پایبند باشید:همه‌ی ما تجربه‌ی هم‌کارانی را داریم که پروژه‌ها را در مهلت مقرر به انجام نمی‌رسانند. این می‌تواند آزاردهنده باشد و کار افراد دیگر را مختل کند.برای این‌که رهبری قابل اطمینان باشید چنین فردی نباشید.من قبلا گفته‌ام که خلاقیت با کمی فشار بهتر شکوفا می‌شود. از خلاقیت‌تان استفاده کنید تا پروژه‌ها را به موقع تمام کنید و در مهلت مقرر تحویل دهید.هم‌کاران‌تان متوجه می‌شوند که می‌توانند روی شما حساب کنند و به موقع کار انجام‌شده را تحویل بگیرند، که احتمالا باعث می‌شود شما پروژه‌های بیش‌تری بگیرید.
  9. به دیگران احترام بگذارید:هر قدر هم که باهوش باشید اگر به اطرافیان‌تان احترام نگذارید اعتبارتان در محل کار خدشه‌دار خواهدشد. خلاف آن نیز درست است، اگر به هر یک از هم‌کاران‌تان احترام بگذارید اعتبارتان به عنوان یک رهبر بالا می‌رود.جان داتن، استاد مدرسه‌ی کسب و کار راس در میشیگان، درباره‌ی تاثیر احترام متقابل بر خلاقیت پژوهشی انجام داده‌است. او می‌گوید:”ما طی پژوهش‌های خود نشان دادیم که هم‌کاری همراه با احترام تنها یک روش خوب برای تعامل نیست، بلکه کاتالیزور و پرورش‌دهنده خلاقیت است.“با ساختن محل کاری دوستانه نه‌تنها تفکر خلاقانه شما، بلکه خلاقیت همه‌ی اطرافیان‌تان بهبود می‌یابد. در محیط کاری که احترام متقابل وجود دارد، ایده‌ها بهتر می‌تواند به چیزی بی‌نظیر رشد پیدا کند.تفکر خلاق و قابلیت‌های رهبری برخی از بهترین مهارت‌هایی هستند که کارفرمایان در جست و جوی آن هستند. از این ۱۹ توصیه در کارتان استفاده کنید تا نتایج شگفت‌انگیز آن را در کار خودتان و کار هم‌کاران‌تان ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 + نه =

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...