اهمیت زبان بدن در ارتباطات2

اهمیت زبان بدن در ارتباطات2

4) اجتناب از کنترل شدن توسط دیگران

نیازی نیست که من به شما بگویم که اگر به کسی امکان سواستفاده را بدهید، کسانی وجود دارند که سعی دارند از شما سود ببرند.پس هنگام ارتباط با چنین کسانی، خودتان را در حاشیه نگه دارید.باهوش تر بودن شما را در برابر اشتباه، هوشیار نگه داشته و شما را بطور خودبخود روی پاشنه ی پا فرود می آورد.ما همگی وقتی حس می کنیم که چیزی خوب پیش نمی رود و کسی دارد به ما دروغ می گوید، حس زخم خوردن پیدا می کنیم.
ناراحت کننده است که اغلب آن احساس را با متقاعد کردن خودمان و تعاریف منطقی دیگران، نادیده می گیریم.این حس زخم خوردن از ذهن نیمه آگاه ما ایجاد می شود سعی می کند که چیزی را به ما هشدار دهد.پس یاد بگیرید که وقتی می دانید چرا چنین احساسی دارید، آن ها را فهرست کنیدو گزینه های بیشتری را در ارتباط با آنها به ذهنتان بسپارید.اما این قرار نیست همیشه درست کار کند.ولی حداقل شانس بیشتری دارید که علت داشتن این احساس را بفهمید.
ذهن نیمه آگاه علائم غیر کلامی زیادی را دریافت می کند که شاید شما از آنها آگاه نباشید،درحالیکه ذهن آگاه شما، بیشتر روی شبکه های کلامی متمرکز است.وقتی کشمکشی بین شبکه های کلامی و غیر کلامی وجود داشته باشد، حس می کنیم که چیزی دارد بد پیش می رود.ناسازگاری در پیام هایی که دریافت می کنیم، یعنی عمل با حرف یکی نیست و دروغ گفتن با حرف، آسان تر از دروغ گفتن با زبان بدن است.می توانیم دریابیم که چرا خواندن زبان بدن دارایی مهمی برای پژوهشگران پلیس است.گاهی حتی می تواند زندگی ما را نجات دهدکمی دراماتیک است، اما واقعیت دارد:درک چیزهای زیادی درباره ی زبان بدن به صرف زمان و تدبیر نیاز دارد.
این را شنیده اید که “مرگ و زندگی به قدرت زبان بستگی دارند.”این هم، طبق همین اصل است.
وقتی پای شناختن افراد خطرناک به میان می آید، اغلب رفتارشان دارای علائم هشدار دهنده است و متاسفانه ما بیشترشان را نادیده می گیریم.تیز باشید و بدانید که به دنبال چه می گردید.شاید نمی دانستید که چه چیزهایی می توانند به شما کمک کنند.

5)اولین احساس همیشه تاثیر بزرگی دارد.

احتمالا این نکته را می‌دانید. ما سعی می کنیم که در اولین دیدارمان تاثیر گذار باشیمو در یک مصاحبه ی شغلی با بهترین ظاهر دیده شویم.خیلی وقت ها خبرهای بد یا خوب به نحوه ی دید ما بستگی دارد که متاسفانه کنترل کمی روی آن داریم.شاید بخواهید که دیدتان باز و بدون قضاوت باشد، اما سیستمتان بطور اتوماتیک افراد را بدون اجازه تان دسته بندی می کند و این کار خیلی سریع اتفاق می افتد.اغلب چنین چیزی خوب است و شناسایی آن توسط کسانی که با آنها سروکار دارید، مهم و بحرانی است.
حال چه به آنها اعتماد داشته باشید، چه نه.آنچه موضوع را پیچیده تر می کند، این است که وقتی احساسی تنظیم می شود، تغییرش بسیار سخت است.مغز ما گزینه ی تغییر ایده ها را دوست ندارد و زندگی را بسیار سخت تر می کند.برای ما آسان تر است که قبول کنیم که ما مواردی را که چیز دیگری را حمایت و تایید می کنند را بجای تغییر ذهنمان ترجیح می دهیم.این دو حقیقت در ترکیب با هم، یک چیز را به ما می گویند.احساس اول را فوق العاده بدانید.
و حدس بزنید که چه چیزهایی می توانند به شما کمک کنند …پس اولین گام را درست بردارید و خودتان را آماده کنید.
اگر به حد کافی سخت کوش باشیم، می توانیم اولین احساس را در آینده تغییر دهیم، و البته این یک تغییر آنی نیست،اما قابل انجام است.اگرچه گاهی شانس دومی نداریم.در هر شرایطی دانستن این که چگونه از زبان بدن استفاده کنیم، می تواند هزینه ای برایمان نداشته باشد.

6) این یک زبان جهانی است

نکته ی آخر، درباره ی کنجکاوی است.چون عقیده دارم که یادگیری زبان بدن فقط مزایای شخصی ندارد و می تواند زندگیتان را غنی کرده و درباره ی فرهنگ دیگران هم، چیزهایی به شما یاد دهد.زبان بدن، جهانی است. ما همگی به شکل غریزی ظرفیت شناخت دیگران را داریمو بدون توجه به پیش زمینه ها، حالات مختلفی را با دیگران به اشتراک می گذاریم.این یک نکته ی منحصر به فرد است،چون همان چیزیست که انسان بودن می نامیم تا احساسات دیگران را تشخیص دهیم.البته، تفاوت هایی هم داریم.
تفاوت در فاصله ی شخصی، آداب و رسوم و ژست ها. چنین تنوعی خیلی وقتها بسیار جالب است.حتی اگر یک رفتار شناس نباشید، اما به عنوان یک شخص بیرون از گود، خیلی سریع می فهمید که کدام گزینه برایتان درست است و در محل های دیگر کار نمی کند.

نکته:
اهمیت زبان بدن را می توان در ارتباط با حیوانات خانگی هم مشخص کرد. از هزاران سال پیش، حیوانات با داشتن حس خواندن زبان بدن انسان، به دست او اهلی می شدند. آنها نیاز به راهی برای شناخت حرکت سر در انسان دارند
و نکته ی نهایی
عبارت “زبان بدن” با انفجار رسانه های فرهنگی، شاید عبارت جدیدی باشد.اما ریشه و اصولش قدیمی تر از زبان مکتوب هستند.یادگیری و کسب مهارت در این اصول یک ایده ی جدید نیست و شما می توانید کاربردهایش را در تمام زمینه های کار کردن با افراد دیگر ببینید.این مهارت ها در رهبری، صحبت های عمومی، فروشندگی، تقویت قانونی، دادگاه و بسیاری از حوزه های دیگر مورد استفاده هستند.پس وقتی یادگیری زبان بدن را به شما نشان دادم، درباره ی مفاهیم نا مرتبط و جداگانه ای حرف نزدم، بلکه بخشی واقعی و کامل از زندگی شما را نشان دادم.
البته، شما می توانید بدون فکر کردن به آن هم زندگی کنید، اما عین حال، با یک سرمایه گذاری کوچک می توانید زندگی غنی تری را برای خود بسازید. چون با این کار، درک بهتری از خود و محیط اطرافتان خواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 + نه =

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...