اهمیت ارتباط چشمی در سخنرانی

اهمیت ارتباط چشمی در سخنرانی

بعد از حالت بدن شما، مهم‌ترین موضوع در یک سخنرانی خوب ارتباط چشمی با مخاطبان است. این کار تا حد زیادی سخت است؛؛ زیرا شما باید تمام طول سخنرانی ارتباط چشمی خود را با مخاطبانتان حفظ کنید.
نگاه شما باید مثل یک پرتوی نور لیزر باشد. باید نگاه یک نفر در سالن را با نگاه خود جذب کنید، برای حدود یک ثانیه آن را نگه دارید، سپس به سراغ شخص دیگری در جایی دیگر از سالن ببرید و همین کار را تکرار کنید. این کار در سالن‌های بزرگی که تعداد مخاطبان در آن بیشتر است متفاوت خواهد بود.
در این شرایط شما باید مخاطبان را به گروه‌هایی تقسیم کنید و نگاه خود را از یک گروه به گروه دیگر ببرید.
متأسفانه باید بدانید که در هیچ حالتی شما نباید ارتباط چشمی خود و مخاطبانتان را قطع کنید؛ با این حال تنها یک نقطه امید وجود دارد و آن این است که شما می‌توانید به چشم سوم مخاطبانتان به جای چشمان آنها خیره شوید.
در هر صورت شما دوست دارید که مخاطبان شما به شما توجه کنند و شما را نگاه کنند.
پس شما هم سعی کنید به آنها نگاه کنید نه به دیوارهای سالن!
مطمئناً خانم هایی را دیده اید که از نداشتن ارتباط چشمی همسرشان می نالند و می گویند: وقتی با من حرف می زنی به من نگاه کن…

با پاهای خود چه کنید؟

تا جایی که می‌توانید باید پاهای خود را ثابت نگه دارید. جایی می‌توانید از پاهای خود استفاده کنید که روی یک سن بزرگ در حالل قدم زدن باشید و در واقع جایی برای قدم زدن وجود داشته باشد. از پیچ دادن به پاها (مخصوصاً خانم‌ها) بپرهیزید. مانند دیگر حالت‌های بدن، حرکات پاها نیز باید عمدی و برنامه‌ریزی شده باشد.
صحبت بدون کلام با حرکات صورت
یکی از نکات مهم دیگر، حالات صورت است. بسیار اهمیت دارد که حالت صورت با مطالبی که در حال ارائه آن هستید همخوانیی داشته باشد. بهتر است همیشه با لبخند صحبت کنید مگر در مواقعی که موضوع ناراحت کننده‌ای مثل اخراج گروهی از کارمندان از اداره را مطرح می‌کنید. حالات صورت از دیگر بخش‌های بدن قدرت بیشتری در ارائه مطلب دارد، پس به بدن خود بگویید آسوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 − دو =

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...