انواع نگاه

انواع نگاه4

 • خیره شدن

خیره شدن به طور کلی به این صورت است که چشم‌ها از حالت عادی گشادتر می‌شوند، توجه فرد به موضوع مورد نظر عمیق‌تر می‌شود، و تعداد پلک زدن‌ها نیز کاهش می‌یابد. خیره شدن به طور کلی نشان‌دهنده‌ی علاقه‌ی ویژه به یک فرد یا یک چیز است.در دسته بندی انواع نگاه خیره شدن به یک فرد می‌تواند نشانی از تعجب و عدم باور باشد؛ به ویژه بعد از گوش دادن به اخبار غیرمنتظره.وقتی چشم‌ها بدون تمرکز می‌شوند، ممکن است توجه فرد به درون خودش معطوف باشد و آن‌چه به آن خیره شده است اهمیت چندانی نداشته باشد. (این شرایط بدون کنترل و مراقبت از خود ممکن است برای فرد پیامد خجالت‌آوری به همراه داشته باشد.)
تماس چشمی طولانی می‌تواند تهاجمی، از سر مهربانی، یا از سر فریب باشد؛ پیش‌تر در مورد تماس چشم توضیح داده شد. خیره شدن به چشم‌های دیگران معمولا یک عمل تهاجمی تلقی می‌شود.نگاه خیره‌ی کوتاه با چشمان باز و سپس بازگشت به حالت طبیعی نشان‌دهنده‌ی تعجب است. بازگشت به حالت طبیعی به طور ضمنی نشان می‌دهد فرد تمایل دارد بیش‌تر خیره بماند، ولی می‌داند این کار بی‌ادبانه است (این کار ممکن است با عذرخواهی همراه باشد).وقتی یک فرد به دیگری خیره می‌شود،‌ ممکن است فرد دوم خجالت‌زده شود و نگاه‌اش را برگرداند. اگر وی نیز تصمیم بگیرد که به چشم‌های فرد اول خیره شود، ‌آن‌ها چشم‌های آن دو در یکدیگر قفل می‌شوند و این وضعیت ممکن است به رقابتی تبدیل شود که در آن هر که زودتر نگاه‌اش را برگرداند، باخته است.مدت زمان قابل قبول برای خیره شدن در فرهنگ‌های مختلف متفاوت است؛ هم‌چنین این گوناگونی فرهنگی در مورد فرد مجاز به خیره شدن، یا موضوع خیره شدن نیز صدق می‌کند. نوزادان و کودکان خردسال تا قبل از این‌که قواعد فرهنگی‌شان را بیاموزند، بیش از سایرین خیره می‌شوند.

 • دنبال کردن نگاه

چشم‌ها به طور طبیعی هر گونه تحرکی را دنبال می‌کنند. اگر فردی به چیز مورد علاقه‌اش نگاه می‌کند،‌ آن‌گاه به طور طبیعی نگاه‌اش را به آن می‌دوزد. هم‌چنین افراد چیزهای خنثی یا ترسناک را نیز با چشم‌های‌شان دنبال می‌کنند، زیرا ممکن است تحرکات این چیزها باعث تهدیدشان شوند.فروشندگان از این مسئله استفاده می‌کنند و با تکان دادن انگشت یا یک خودکار جهت نگاه مشتری را به سمت برقراری تماس چشمی یا به بخشی از محصولات در حال فروش‌شان می‌کشانند.

 • تنگ کردن چشم‌ها

تنگ شدن چشم‌ها می‌تواند نشان‌دهنده‌ی ارزیابی یک موقعیت باشد؛ موقعیتی که در آن، احتمالا فرد فکر می‌کند چیزی که به وی گفته شده است حقیقت ندارد (یا دست‌کم کاملا مبتنی بر حقیقت نیست).در دسته بندی انواع نگاه تنگ کردن چشم‌ها هم‌چنین عدم اطمینان را نشان می‌دهد (“‌دقیقا نمی‌توانم بفهمم این مسئله به چه معنا است.‌”)تنگ کردن چشم‌ها تاثیر مشابه‌ای بر انقباض مردمک‌ها دارد که از این طریق باعث ایجاد میدان دید عمیق‌تری می‌شود و می‌توان مسائل مورد نظر را با جزییات بیش‌تر نگاه کرد. این شیوه توسط حیوانات نیز استفاده می‌شود؛ این حیوانات هنگام شکار و تعیین فاصله‌شان تا قربانی از این شیوه استفاده می‌کنند؛ این شیوه در انسان و حیوان دارای هدف تهاجمی مشابه‌ای است.
افراد دروغگویی که نمی‌خواهند فرد مقابل فریب‌شان را شناسایی کند نیز چشم‌های‌شان را تنگ می‌کنند.وقتی فردی به چیزی فکر می‌کند و نمی‌خواهد تصویر ذهنی‌اش را ببیند، به صورت ناخودآگاه چشمان‌اش را تنگ می‌کند.هم‌چنین تنگ کردن چشم‌ها هنگامی اتفاق می‌افتد که نور یا اشعه‌ی آفتاب چشم را اذیت کند.پایین آوردن پلک‌ها دقیقا همان تنگ کردن چشم‌ها نیست ولی می‌تواند معنی مشابه‌ای داشته باشد. این نیز ممکن است نشان‌دهنده‌ی خستگی باشد.پایین آوردن پلک‌ها و هم‌زمان نگاه کردن به فرد مقابل می‌تواند بخشی از یک مجموعه‌ی عاشقانه و مبتنی بر یک پیشنهاد باشد، و ممکن است با عقب بردن سر و جمع کردن ملایم لب‌ها به نشانه‌ی بوسه همراه باشد.

 • پلک زدن

پلک زدن فرایند طبیعی پاکسازی چشم است که در آن پلک‌ها سطح چشم را تمیز می‌کنند؛ درست مانند برف پاک‌کن‌های خودرو.هر چه آدم‌ها بیش‌تر فکر می‌کنند یا احساس استرس دارند، سرعت پلک زدن نیز بیش‌تر می‌شود. این مسئله می‌تواند نشان‌دهنده‌ی دروغ‌گویی نیز باشد، زیرا دروغگو دائما در حال فکر کردن به دروغ‌های‌اش است.اگر دروغگوها از این مسئله آگاه باشند، ممکن است عمدا بخواهند چشم‌‌های‌شان را باز نگه دارند و خیره شوند.
پلک زدن هم‌چنین می‌تواند نشان‌دهنده‌ی تفاهم باشد و آدم‌هایی که از لحاظ فکری یا قلبی به هم متصل می‌شوند ممکن است با سرعت یکسان پلک بزنند. آن‌‌هایی که با دقت در حال گوش کردن به حرف‌های‌تان هستند، ممکن است با توقف حرف‌های‌تان پلک بزنند (زیرا چشم‌‌های‌شان را باز نگه می‌دارند تا به دقت حرف‌های‌تان را گوش دهند).به غیر از پلک زدن‌ها تصادفی و طبیعی، پلک زدن یک‌باره ممکن است نشانه‌ای از شگفت‌زدگی باشد؛ به این معنی که فرد آن‌چه را می‌بیند کاملا باور ندارد (“‌چشمان‌ام را پاک کردم تا بهتر ببینم‌”‌).پلک زدن‌‌های سریع جلوی دید را مسدود می‌کنند و می‌توانند نشانه‌ای از تکبر و خودخواهی باشند؛ فرد با این کار می‌گوید، “‌من آن‌قدر مهم هستم که نیازی به دیدن شما ندارم‌”‌.هم‌چنین پلک زدن سریعی که باعث لرزش پلک‌ها می‌شود می‌تواند نشان دهنده‌ی دعوت عاشقانه و خجولانه باشد.کاهش پلک زدن قدرت تمرکز را بالا می‌برد، خواه با هدفی عاشقانه باشد یا تسلط.

 • چشمک زدن

بستن یک چشم به صورت چشمک زدن، حرکتی عمدی است که غالبا نشان‌دهنده‌ی توطئه است (“‌من و تو، هر دو از این مسئله آگاه هستیم، ولی فرد سوم حاضر از این مسئله آگاه نیست‌”‌).در دسته بندی انواع نگاه چشمک زدن هم‌چنین می‌تواند تا حدودی نشان‌دهنده‌ی آشنایی و احوال‌پرسی، و یادآور دست تکان دادن باشد (“‌سلام، دوست عزیزم‌”‌).

 • بستن چشم

بستن چشم‌ها، دنیا را به روی‌تان می‌بندد؛ به این معنی که ‌”‌نمی‌خواهم آن‌چه را جلوی روی‌ام قرار دارد، ببینم، واقعا وحشتناک است‌”‌.گاهی اوقات آدم‌ها هنگام صحبت کردن چشم‌‌های‌شان را می‌بندند. این حرکت نیز معادل رو برگرداندن است، زیرا از تماس چشمی جلوگیری می‌کند و به طور موثری نشانه‌ی نادیده گرفتن هر گونه درخواست ضمنی از طرف فرد مقابل است.آن‌هایی که در ذهن‌شان به تصویری فکر می‌کنند نیز گاهی اوقات هنگام صحبت چشم‌های‌شان را می‌بندند، به این ترتیب می‌توانند بدون هیچ عامل مزاحم خارجی تصاویر ذهنی‌شان را بهتر ببینند.

 • چشم‌های نمناک

مجاری اشک باعث مرطوب شدن چشم‌ها می‌شوند؛ هم برای شستشوی آن‌ها و هم برای عمل گریستن.چشم‌‌های نمناک می‌توانند حاصل گریستن باشند و نشان‌دهنده‌ی اضطراب، ترس یا ناراحتی. چشم‌های نمناک نشان می‌دهند فرد به تازگی گریه کرده است.هم‌چنین نمناکی چشم‌ها ممکن است هنگام خستگی نیز اتفاق بیفتد (این حالت می‌تواند با قرمزی چشم‌ها همراه باشد).

 • اشک

اشک‌های واقعی که از گونه‌ها سرازیر می‌شوند غالبا علامت ترس یا ناراحتی شدید هستند، اگر چه به طور متناقض ممکن است فرد از روی شادی نیز گریه کند.اشک ریختن می‌تواند آهسته و بدون صدا باشد؛ با علائم کم‌تری نسبت به گریه کردن (که نشان‌دهنده‌ی میزان خاصی از کنترل است). هم‌چنین اشک ریختن معمولا می‌تواند حالت صورت را به هم بریزد، و هنگامی که هیجانات بسیار شدید باشند، می‌تواند با هق‌هق‌های تکان‌دهنده نیز همراه باشد.در بسیاری از فرهنگ‌ها انتظار نمی‌رود مردها گریه کنند؛ آن‌ها یاد می‌گیرند این واکنش را سرکوب نمایند؛ از این رو حتی هنگام تنهایی نیز قادر نیستند گریه کنند. حتی وقتی چشم‌های‌شان نمناک می‌شود نیز از طرف مقابل رو بر می‌گردانند.اشک و ناراحتی ممکن است به خشم تغییر یابند که می‌تواند مستقیما هر کسی را که در دسترس باشد، تحت تاثیر قرار دهد.

 • اندازه‌ی مردمک‌ها

نشانه‌ای ظریف که گاهی اوقات فقط به صورت ناخودآگاه تشخیص داده می‌شود و به ندرت خود افراد از این‌که مردمک‌های چشم‌شان بزرگ‌تر (گشادتر) یا تنگ‌تر شده‌اند، آگاه هستند.میل جنسی علت شایع گشاد شدن مردمک‌ها است و گاهی اوقات به آن “‌خماری چشم‌”‌ یا “‌چشم‌های شهوانی‌”‌ می‌گویند (گاهی اوقات برای جذب مشتری روی صفحه‌ی اول مجله‌های کشورهای دیگر از مدل‌هایی با چشم‌های خمار استفاده می‌کنند). وقتی مردمک فرد مقابل‌مان گشاد می‌شود، ممکن است به سمت‌اش جذب شویم و در پاسخ به آن، مردمک چشم ما نیز گشاد می‌شود. به همین نحو، با منقبض شدن مردمک چشم‌های‌شان، مردمک چشم‌های‌ ما نیز منقبض می‌شود. هم‌چنین مردمک چشم‌های‌مان با دیدن آدم‌‌های مورد علاقه یا مورد تحسین‌مان نیز گشاد می‌شوند. این مسئله در تعیین میزان وفاداری افراد موثر است (مثلا با نشان دادن تصویر یک سیاستمدار به آن‌ها).

هم‌چنین وقتی محیط تاریک باشد و نور کمی وارد چشم‌ها شوند نیز مردمک‌ها گشاد می‌شوند. شاید به همین دلیل باشد که کلوب‌ها، کافی‌شاپ‌ها، رستوران‌ها، و دیگر مکان‌‌های رمانتیک تیره و تاریک هستند.
معکوس این قضیه –گشاد شدن مردمک چشم‌ها در اثر جذب شدن – هنگام ناامیدی یا عدم علاقه‌ی یک فرد به فرد دیگر است که در این حالت مردمک چشم‌ها منقبض می‌شود.علت اساسی گشاد شدن چشم‌ها تلاش شناختی فرد است. وقتی بیش‌تر فکر می‌کنیم، چشم‌های‌مان گشاد می‌شوند. این مسئله به توضیح “‌خماری چشم‌” کمک می‌کند: وقتی به فرد دیگری علاقه داریم، نگاه کردن به وی باعث می‌شوند عمیقا فکر کنیم چگونه می‌توانیم به وی دست یابیم و توجه‌اش را جلب کنیم. با این حال، انقباض مردمک‌ها می‌تواند نشان‌دهنده‌ی مشغول بودن بیش از حد مغز باشد (شاید فرد ناخودآگاه سعی می‌کند چشم‌اش به جهان ببندد، درست وقتی آدم‌ها عمدا چشم‌‌های‌شان را می‌بندند).

هم‌چنین بسیاری اعتقاد دارند، وقتی آدم‌ها در حال اتخاذ تصمیم بدی هستند، مردمک‌های‌شان بیش‌تر گشاد می‌شوند.آدم‌هایی که دارای عنبیه‌ی تیره رنگ هستند (عنبیه: دایره‌ی رنگی اطراف مردمک) جذاب‌تر به نظر می‌رسند زیرا به سختی می‌توان مردمک‌شان را از عنبیه تشخیص داد؛ به همین دلیل نیز مردمک‌های تیره‌شان بزرگ‌تر از حد معمول به نظر می‌رسند. مردمک چشم آدم‌هایی را که دارای چشم‌های روشن هستند، می‌توان راحت‌تر تشخیص داد؛ از این رو، وقتی مردمک چشم‌های‌شان واقعا گشاد می‌شود، به راحتی قابل شناسایی است؛ همین عامل باعث افزایش جذابیت آن‌ها “‌در زمان گشادتر شدن مردمک چشم‌های‌شان‌”‌ می‌شود.
عکس این مسئله، هنگامی است که از فرد مقابل خوش‌مان نمی‌آید؛ مثلا در این حالت خودمان نیز چشم‌های‌مان را کمی تنگ‌تر می‌کنیم. آدم‌هایی با مردمک چشم کوچک‌تر تهدیدکننده یا ناخوشایند به نظر می‌رسند.با این‌که دلایل مختلفی برای گشادی یا انقباض مردمک چشم وجود دارد، نکته‌ی ساده‌ای که باید به خاطر داشته باشید این است که به طور کلی مردمک‌های گشاد دارای نشانه‌ی مثبت، و مردمک‌های منقبض دارای نشانه‌ای منفی هستند. هم‌چنین یک نکته‌ی کلی مفید دیگر نیز در مورد گشادی مردمک‌ها وجود دارد: مردمک گشاد یعنی “‌بیش‌تر می‌خواهم‌”‌ و مردمک منقبض یعنی “‌می‌خواهم کم‌تر ببینم‌”‌.مردمک‌هایی که دارای قطر کم‌تر از ۳ میلی‌متر یا بزرگ‌تر از ۶.۵ میلی‌متر هستند ممکن است نشان‌دهنده‌ی این حقیقت باشند که صاحب آن مواد مخدر مصرف کرده است (پلیس این موضوع را بررسی می‌کند). مردمک‌هایی که دارای اندازه‌ی برابر نیستند، دایره‌ای شکل نیستند، یا در برابر نور واکنش نمی‌دهند ممکن است نشان‌دهنده‌ی آسیب مغزی صاحب‌شان باشند ( به همین دلیل نیز پزشکان با استفاده از چراغ قوه چشم‌های فرد آسیب دیده را بررسی می‌کنند).

 • مالیدن چشم

وقتی فردی احساس ناراحتی می‌کند، ممکن است کمی اشک از چشم‌های‌اش خارج شود. برای پنهان ساختن این مسئله و تلاش برای خشک کردن چشم‌ها، این فرد ممکن است چشم‌های‌اش را بمالد و حتی وانمود کند خسته است یا چیزی در چشم‌اش رفته است. این مسئله نیز به آن‌ها این فرصت را می‌دهد که نگاه‌شان را از شما بر گردانند.عمل مالیدن چشم ممکن است توسط یک انگشت، یک انگشت و شست (برای هر دو چشم) یا با هر دو دست انجام شود. هر چه فرد بخواهد بیش‌تر چشم‌های‌اش را بپوشاند، به این معنی است که تلاش می‌کند چیزی را پشت دست‌های‌اش پنهان کند.

 • خطوط چشم

ژن Pax6 بر بخش‌هایی از مغز (واقع در قشر سینگولیت قدامی چپ) که تمایلات رویکرد محور را تنظیم می‌کنند، تاثیر می‌گذارد. این ژن هم‌چنین بر خطوط ظاهری در چشم‌ها نیز تاثیر می‌گذارد. نتیجه شگفت‌انگیز آن‌ این است که آدم‌هایی با خطوط دایره‌ای در عنبیه‌‌شان معمولا گرم و رقیق‌القلب هستند. آن‌هایی هم که در عنبیه‌شان دارای خطوط متمرکزی هستند که دور مردمک انحنا یافته‌اند، افرادی هیجانی و تکانشگر هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 1 =

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...