انواع نگاه

انواع نگاه3

  • نگاه کوتاه و گذرا

نگاه کوتاه و گذرا بر چیزی می‌تواند حاکی از میل و طلب‌مان نسبت به آن چیز باشد؛ برای مثال نگاه کوتاه به در می‌تواند نشان‌دهنده‌ی تمایل‌مان برای خروج باشد.نگاه کوتاه به یک فرد می‌تواند نشان از میل به حرف زدن با وی داشته باشد. این نگاه هم‌چنین می‌تواند نشان‌دهنده‌ی توجه و نگرانی برای احساسات آن فرد باشد، به ویژه هنگامی که چیزی ناراحت‌کننده‌ به وی گفته شود.نگاه کوتاه و گذرا ممکن است نشان از تمایل به زل زدن به کسی یا چیزی باشد که نگاه طولانی مدت به آن ممنوع تلقی شود.در دسته بندی انواع نگاه نگاه کوتاه و گذرا به سمت چپ یا راست به یک فرد و هم‌زمان بالا بردن ابروها می‌تواند نشان از جذب شدن و جلب نظر باشد. این نگاه بدون بالا بردن ابروها ممکن است بیش‌تر به معنی بی‌میلی و مخالفت باشد.

  • تماس چشمی

تماس چشمی میان دو نفر یک عمل قدرتمند ارتباطی است و ممکن است نشان‌دهنده‌ی علاقه، محبت، یا تسلط باشد. تماس چشمی به شیوه‌های مختلف انجام می‌شود.

الف. خمار کردن چشم‌ها

نگاهی نرم به همراه شل شدن ماهیچه‌های اطراف چشم و بدون تمرکز زیاد به سراسر بدن فرد دیگر که به آن معمولا نگاه خمار می‌گویند،‌ نشانی از تمایل جنسی به همراه دارد، به ویژه اگر این زل زدن‌ها طولانی مدت باشند و مردمک‌ چشم گشاد شود. هم‌چنین در این حالت، چشم‌ها درخشان به نظر می‌رسند.

ب. برقراری تماس چشمی

با نگاه کردن به یک فرد خاطر نشان می‌کنید و نشان می‌دهید که به وی علاقه دارید، به ویژه اگر مستقیما به چشم‌‌های‌اش نگاه کنید.هم‌چنین نگاه کردن به چشم‌های یک فرد به شما امکان می‌دهد بفهمید وی به کدام جهت نگاه می‌کند. آدم‌ها به شکل شگفت‌انگیزی در تشخیص آن‌چه دیگران نگاه می‌کنند مهارت دارند، و حتی به طور مثال می‌توانند تشخیص دهند یک فرد به کدام بخش از بدن‌شان نگاهی کوتاه انداخته است.وقتی فردی هنگام دزدیدن نگاه‌تان از وی به شما چیزی بگوید، و آن‌گاه شما با وی تماس چشمی بر قرار کنید،‌ نشان می‌دهید که آن فرد نظرتان را به خوبی جلب کرده است.

پ. قطع تماس چشمی

برقراری تماس چشمی طولانی می‌تواند تهدیدآمیز باشد، بنابراین در طول یک مکالمه مرتبا نگاه‌مان را از طرف مقابل بر می‌داریم سپس مجددا تماس چشمی بر قرار می‌کنیم.قطع تماس چشمی می‌تواند نشان‌دهنده‌ی بیان چیزی باشد که فرد را به عدم تمایل به حفظ تماس چشمی وادار کرده است؛ برای مثال توهین، رو شدن دست، احساس تهدید و غیره. هم‌چنین این وضعیت می‌تواند هنگامی روی دهد که فرد به چیزی فکر می‌کند که باعث ناراحتی درونی مشابه‌ای شده باشد.در دسته بندی انواع نگاه نگاه کردن به یک فرد، قطع تماس چشمی، و آن‌گاه برگرداندن فوری نگاه به وی یک عمل قدیمی دلبری و عشقبازی است؛ به ویژه اگر سرتان را با خجالت و تسلیم به پایین گرفته باشید.
ت. تماس چشمی طولانیتماس چشمی طولانی‌تر از حد معمول می‌تواند معانی متفاوت بسیاری داشته باشد.غالبا هنگام گوش دادن به حرف‌های فرد مقابل تماس چشمی به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد، به ویژه هنگامی که می‌خواهیم به حرف‌های فرد مقابل با دقت زیاد توجه کنیم. هنگام صحبت کردن تماس چشمی کم‌تری به کار می‌بریم، به ویژه اگر افرادی باشیم که با تخیل زیاد می‌اندیشیم و هنگامی که به گفته‌های‌مان فکر می‌کنیم به دور دست یا به سمت بالا خیره می‌شویم.هم‌چنین بیش‌تر به آدم‌هایی نگاه می‌کنیم که دوست‌شان داریم و بیش‌تر آدم‌هایی را دوست داریم که بیش‌تر نگاه‌مان می‌کنند. وقتی این نگاه‌ها با چشم‌های خمارآلود و لبخند همراه باشند، نشانه‌ای از جذب شدن هستند. عشاق برای مدت‌های طولانی به چشم‌های همدیگر خیره می‌شوند. هم‌چنین این حالت از جذب شدگی به وسیله‌ی برقراری نگاه‌های عقب و جلو میان دو چشم نیز نشان داده می‌شود؛ گویی با ناامیدی سعی می‌کنیم تشخیص دهیم آیا طرف مقابل نیز به ما علاقه‌مند شده است یا خیر.
نشانه‌ی جذب شدگی که بیش‌تر میان زنان رایج است به این صورت است که حدود ۳ ثانیه به چشم‌های فرد مقابل زل می‌زنند، سپس یک یا دو ثانیه نگاه‌شان را از فرد مقابل می‌گیرند و آن‌گاه مجدد به آن‌ها نگاه می‌کنند (برای آن‌که ببینند آیا فرد مقابل به دام‌شان افتاده است یا خیر). اگر فرد مقابل هم‌چنان به آن‌ها نگاه کند، با لبخند خجولانه یا با چشمانی گشاد شده مواجه می‌شوند (یعنی این‌که آری، این پیام برای تو بود!).

وقتی تماس چشمی طولانی بدون چشمک زدن، با مردمک‌های منقبض و صورت بدون حرکت همراه باشد، نشان‌دهنده‌ی تسلط، تهاجم، و استفاده از قدرت است. در چنین مواقعی رقابت در خیره شدن در می‌گیرد و اولین فردی که نگاه‌اش را برگرداند شکست را می‌پذیرد.تماس چشمی طولانی می‌تواند دلهره‌آور باشد. ترفندی برای کاهش این استرس این است که به وسط بینی فرد مقابل نگاه کنید. این کار باعث می‌شود وی فکر کند شما هم‌چنان به چشم‌های‌اش نگاه می‌کنید.گاهی اوقات دروغگوها، با آگاهی از این‌که تماس چشمی کم نشانه‌ی دروغگویی است، با نگاه‌های طولانی‌تر از حد معمول سعی می‌کنند این شرایط را جبران کنند. غالبا این کار آن‌ها بدون حتی پلک زدن انجام می‌شود؛ زیرا آن‌ها خود را مجبور به این کار می‌کنند. آن‌ها با دهان‌شان لبخند می‌زنند، نه با چشم‌های‌شان؛ زیرا در این حالت لبخند زدن با چشم‌ها کار دشواری است.

ث. تماس چشمی محدود

وقتی فردی تماس چشمی بسیاری اندکی برقرار می‌کند، ممکن است نشان‌دهنده‌ی احساس عدم امنیت وی باشد. هم‌چنین ممکن است دروغگویی باشد که نخواهد دست‌اش رو شود؛ از این رو از برقراری تماس چشمی خودداری می‌کند.نگاه کردن به یک فرد از لحاظ شناختی با بررسی و ارزیابی همراه است؛ زیرا در صورت و چشم‌های فرد مقابل به دنبال معنی و مفهوم می‌گردیم. به همین دلیل هم معمولا هنگام صحبت کردن چشم‌های‌مان را از طرف مقابل بر می‌گردانیم، زیرا اگر هم‌زمان به چشم‌های فرد مقابل نگاه کنیم و صحبت نماییم به معنی حقیقی کلمه، پهنای باند ذهنی‌مان مختل می‌شود.

ج. برای متقاعد کردن افراد

برقراری تماس چشمی برای متقاعد کردن افراد بسیار مهم است. اگر به فرد دیگری نگاه کنید و وی به شما نگاه نکند، احتمالا حواس وی جای دیگری است. حتی اگر وی صدای شما را هم بشنود، فقدان تماس چشمی اتصال فردی را کاهش خواهد داد.اگر می‌خواهید فردی را متقاعد یا نظرش را عوض کنید، اولین مرحله این است که با وی تماس چشمی بر قرار نمایید و سپس تا برقراری اتصال دائم این تماس چشمی را حفظ کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − سیزده =

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...