انواع نگاه

انواع نگاه

۱۸ نوع نگاه یا زبان بدن چشم ها که نمی دانستید

انواع نگاه آدم ها را می شناسید؟ می دانید هر نوع نگاه یا زبان بدن افراد چه معنایی دارد؟ اگر علاقمند هستید انواع نگاه دیگران را بفهمید در این نوشتار با ما همراه باشید تا ۱۸ نوع نگاه یا زبان بدن چشم ها را بدانید.با قدری توضیح و توجیه، غالبا می‌توان چشم‌ها را “‌پنجره‌های روح‌”‌ نامید، زیرا می‌توانند بسیاری از نشانه‌های غیر کلامی مختلف را به اطراف ارسال کنند.

برای خواندن زبان بدن استفاده از چشم‌ها بسیار مفید و موثر است، زیرا نگاه کردن به چشم‌های آدم‌ها یک بخش طبیعی برقراری ارتباط به شمار می‌رود (با این‌ حال، خیره شدن به بخش‌های دیگر بدن می‌تواند گستاخانه تلقی شود).وقتی فردی عینک دودی می‌زند، ‌به ویژه داخل ساختمان، از خواندن نشانه‌های چشم‌اش توسط دیگران جلوگیری می‌کند. این مسئله متعاقبا باعث ایجاد تشویش و دلهره می‌شود؛ به همین دلیل نیز “‌گانگسترها‌”‌ و آن‌هایی که می‌خواهند قدرتمند به نظر برسند گاهی اوقات عینک دودی استفاده می‌کنند.

  •  نگاه به سمت بالا

در دسته بندی انواع نگاه وقتی فردی به سمت بالا نگاه می‌کند، غالبا در حال فکر کردن است. به ویژه، ممکن است در سرش تصویری خلق کرده باشد و بنابراین، این حالت چشم به خوبی نمایانگر فردی است که به شکلی مصور در حال تفکر است.وقتی فردی در حال سخنرانی یا ارائه‌ی یک مطلب است، به بالا نگاه کردن شاید نشان‌دهنده‌ی این باشد که در حال یادآوری مطالبی است که از قبل آماده کرده است.نگاه کردن به سمت بالا و سمت چپ می‌تواند نشان‌دهنده‌ی یادآوری یک خاطره باشد. در حالی که نگاه کردن به سمت بالا و راست می‌تواند نشان‌دهنده‌ی ساخت تخیلیِ یک تصویر باشد (از این رو می‌تواند دست یک دروغگو را رو کند).
به این نکته دقت کنید: گاهی اوقات این جهت‌ها برعکس می‌شوند – اگر شک دارید، با درخواست از فرد برای یادآوری برخی حقایقی که از آن‌ها آگاه هستید یا تخیل چیزی، وی را امتحان کنید.

نگاه به سمت بالا
نگاه به سمت بالا

نگاه کردن به سمت بالا هم‌چنین نشانه‌ای از خستگی است، زیرا فرد محیط اطراف را به دنبال چیزهای جالب‌تر بررسی می‌کند.وقتی سر پایین باشد و چشم‌ها رو به بالا به فرد دیگری نگاه می‌کنند، نشان از عملی خجولانه و دلالت بر پیشنهاد یا وسوسه دارد؛ زیرا این حالت ترکیبی از سر فرود آوردن و تسلیم، و برقراری تماس چشمی برای جذب و جلب نظر است. هم‌چنین این حالت می‌تواند نشان‌دهنده‌ی قضاوت و استدلال نیز باشد؛ به ویژه اگر با کمی اخم همراه باشد.

  • نگاه به سمت پایین

نگاه کردن به یک فرد می‌تواند عملی از روی قدرت و تسلط باشد. ولی منظور از نگاه به پایین، یعنی نگاه نکردن به فرد مقابل؛‌ که می‌تواند نشانه‌ای از تسلیم باشد (من واقعا یک تهدید نیستم؛ لطفا به من آسیب نزنید. شما آن‌قدر نورانی و با شکوه هستید که اگر نگاه‌تان کنم، نابینا خواهم شد.‌”)بنابراین نگاه کردن به سمت پایین نشانه‌ای از تسلیم و فرمانبرداری است. هم‌چنین این حالت نشان می‌دهد فرد احساس گناه می‌کند.

راه جالب توجهی که در آن یک فرد مادون نگاه‌اش را در مقابل فرد بالاتر از خودش به پایین می‌اندازد، این است که سرش را به عقب می‌چرخاند. حتی آدم‌های قد بلند نیز این کار را می‌کنند.نگاه رو پایین و چپ می‌تواند نشان‌دهنده‌ی این مسئله باشد که فرد در حالت حرف زدن با خودش است (به حرکات ریز لب‌های‌اش نگاه کنید). نگاه رو به پایین و راست نیز می‌تواند نشان دهد فرد دارای هیجان‌های داخلی است.در بسیاری فرهنگ‌ها که تماس چشمی را نشانه‌ی گستاخی یا برتری‌جویی می‌دانند، آدم‌ها هنگام صحبت با یکدیگر به نشانه‌ی احترام به پایین نگاه می‌کنند. ‌

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 + 1 =

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...