شبکه گویای مسلم عابدی مدیسه
درباره من

درباره من

درباره من سلام دوست من در مورد درس خواندن و نمره گرفتن ،میان افراد جامعه من عقیده ای متداول دارم:« دانشجویان یا دانش آموزان زرنگی که نمره A می گیرند، آینده کاری تضمینی دارند و درآمدی آن چنانی منتظرشان است». ولی متاسفانه واقعیت چیز دیگری است. برای پیدا کردن کار، داشتن مدرک ضروری است ولی کسی به نمرات شما توجه نمی کند. وقتی فارغ التحصیل می شوید، مهم ترین عامل برای موفقیت و کسب شغل مناسب، دانش و توانایی انجام کارها در یک سیستم است.دانشجویانی که نمره C می گیرند، برای کلاس هایی که برایشان فایده ندارد، وقت خود را…[ادامه]

درباره من
خواندم !

انتخاب رنگ درتبلیغات و بازاریابی

نوشته شده توسط در تاریخ تیر ۹, ۱۳۹۷ 1,092 views

انتخاب رنگ درتبلیغات و بازاریابی

برای کالاهای تجاری خود از چه رنگ هایی استفاده کرده اید؟ دلیل شما برای این انتخاب چه بوده است؟ آیا تنها بر مبنای سلیقه ی شخصی تان انتخابشان کرده اید یا یک پیام خاص تجاری در ذهنتان دارید؟

در حالی که برای جلب توجه مشتری پرداختن به شکل ظاهری کالا بسیار مهم است, انتخاب رنگ نیز می تواند پیام خاصی را به ذهنشان متبادر کند. آیا مطمئنید که از پیغام نهفته در پس آن رنگ آمیزی آگاهی دارید؟

اگر هنگام طراحی کالاهای تجاری خود روان شناسی رنگ را در نظر بگیرید و از آن بهره ببرید , کار عاقلانه ای کرده اید. هیچ فرقی نمی کند که از کارت بازرگانی, بروشور , وب سایت, پوستر یا چیزهای دیگر استفاده می کنید, مهم آن است که در انتخاب رنگ بسیار دقت کنید. رنگ ها نه تنها ظاهر کالا را زیبا تر جلوه می دهند , بلکه بر عملکرد و رفتار ما نیز تأثیر می گذارند. بنابراین بهتر است آگاه باشیم که رنگ مورد استفاده ما بر مخاطب چه تأثیری می گذارد .

مثلاً, آیا تا به حال متوجه شده اید که بیش تر رستوران های عرضه کننده خوراک حاضری (fast food) در دکوراسیون خود از رنگ های قرمز روشن و نارنجی استفاده می کنند؟ سرعت بالای این رنگ ها در تأثیر بر روی مشتری, ابداً تصادفی نیست. مطالعات نشان داده اند که رنگ های قرمز و نارنجی, مشتری ها را تشویق می کند تا هر چه زودتر غذایشان را بخورند و رستوران را ترک کنند یعنی درست همان کاری که صاحبان این قبیل رستوران ها از شما انتظار دارند .

همچنین مشاهده تلفیقی فراوان از دو رنگ مشکی و قرمز در وب سایت های ویژه ی بزرگسالان نیز امری تصادفی نیست. به اعتقاد محققان, این رنگ ها معانی ضمنی جنسیتی دارند .

آیا تاکنون متوجه شده اید که در اسباب بازی ها, کتاب ها و وب سایت های ویژه ی کودکان معمولاً از تکه های بزرگ رنگ های روشن زنده و اصلی استفاده می شود؟ جوان ترها این رنگ ها را ترجیح می دهند و پاسخگویی مثبت آن ها به کالاهایی که این ویژگی را دارند بسیار بیش تر از کالاهایی است که با مداد شمعی یا ترکیبی از رنگ های بی روح و سرد رنگ آمیزی شده اند .

محققان بازاریابی در آمریکا روز خاصی را به گردش علمی اختصاص داده اند که در آن به شناسایی رنگ ها و تأثیرات احتمالی آن ها بر انسان می پردازند .

اما تأثیرات رنگ در میان فرهنگ های مختلف, متفاوت است. بنابراین هنگام طراحی هر گونه نیازمندی های تبلیغاتی باید به رویکردها و خواست های مخاطبینتان توجه کنید .

مثلاً, سفید در فرهنگ کشور چین و ارغوانی در فرهنگ کشور برزیل, نماد مرگ هستند. رنگ زرد برای چینی ها مقدس است, اما نزد یونانی ها یادآور غم و اندوه و برای فرانسوی ها نشانی از بخل و حسادت است. در آمریکای شمالی, رنگ سبز تداعی کننده ی بخل و حسادت است. مردم کشورهای گرمسیری بیش تر با رنگ های گرم موافق اند و مردم کشورهای سردسیر و شمالی رنگ های سردتر را ترجیح می دهند .

مثلاً, در فرهنگی که امروزه خط فکری آمریکای شمالی بر آن استوار است, هر یک از رنگ های زیر تداعی کننده کمیت ها یا عواطف خاصی است .

قرمز: هیجان, قدرت, سکس, شهوت, سرعت, خطر .

آبی (که جزو خواستنی ترین رنگ ها است): اعتماد, قابلیت اطمینان, اعتبار, تعلق, خونسردی .

زرد: گرما, اشعه خورشید, خرسندی, شادی .

نارنجی: بازیگوشی, خونگرمی, سرزندگی .

سبز: طبیعت, طراوت, خونسردی, آرامش, خونگرمی, وفور نعمت .

ارغوانی: صداقت, معنویت, بزرگ منشی .

صورتی: لطافت, ملاحت, فرهیختگی, امنیت .

سفید: خلوص, عفت, پاکدامنی, تمیزی, جوانی, نرمی و ملایمت .

سیاه: کارکشتگی, دلفریبی, جذابیت, ابهام, پیچیدگی .

نقره ای: اعتبار, وجهه, آبرومندی, گران بهایی .

همچنین محققان در امور بازار و بازاریابی به این نتیجه رسیده اند که رنگ حتی بر روی عادات خرید مردم نیز تأثیر می گذارد. کسانی که تنها از سر هوا و هوس خرید می کنند در برابر رنگ های قرمز, نارنجی, سیاه و آبی مایل به ارغوانی عکس العمل بهتری از خود نشان می دهند. اما, کسانی که حساب شده و با در نظر گرفتن توان مالی شان خرید می کنند در برابر رنگ های صورتی, آبی مایل به سبز, آبی آسمانی و سرمه ای عکس العمل نشان می دهند .

آیا مایلید برخی از این موارد را امتحان کنید؟ لطفاً از سایت های اینترنتی زیر دیدن کنید . تمامی این سایت ها به کمپانی هایی تعلق دارند که با بودجه های خاص بازاریابی این امکان را فراهم می آورد تا برای دست یابی به فروشی بهتر , تحقیقات گسترده ای داشته باشید .

جگوار : www.jaguar.com اتومبیلی لوکس با یک وب سایت لوکس. سیاه (کارکشتگی) و نقره ای (وجهه و اعتبار) دو رنگ غالب این سایت هستند. بدین ترتیب, جگوار برای افرادی با درآمد بسیار بالا مناسب است. افرادی که خود را کارکشته می دانند و در جست وجوی اتومبیلی آبرومند و گران قیمت هستند .

اتوبوس کوچک فولکس واگن : www.vw.com به استفاده بسیار از رنگ های زرد (شادی) و نارنجی (بازیگوشی) دقت کنید. سعی کنید دریابید که این کارخانه قصد دارد توجه چه قشر از مشتریان را به خود جلب کند .

حال چگونه می خواهید از این قبیل اطلاعات استفاده کنید؟

ابتدا درباره ی بازاری که هدف نهایی شما است فکر کنید. مثلاً تصور کنید که قصد دارید کتاب هایی برای نوجوانان چاپ کنید و بفروشید, اما با پدربزرگ ها و مادربزرگ ها سروکار دارید. احتمال دارد کتاب هایی را طراحی کنید که در آن ها از رنگ های روشن و اصلی (قرمز, آبی, زرد) استفاده شده است تا این گونه توجه خواننده های نوجوانتان را جلب کنید.

از این رو باید اقلام مورد نیاز در امر بازاریابی (نظیر بروشور, وب سایت و از این قبیل) را با در نظر گرفتن روحیه و سلیقه پدربزرگ ها و مادربزرگ ها تهیه کنید. می توانید از رنگ های آبی (اعتماد, قابلیت اطمینان), صورتی (فرهیختگی, ملاحت, امنیت) و زرد (شادی و بازیگوشی) استفاده کنید .

برچسب ها : ، ، ، ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − هفت =