استفاده زبان بدن در سخنرانی

استفاده زبان بدن در سخنرانی

در مقاله قبلی (زبان بدن چیست؟ قسمت اول: نگاهی به اهمیت زبان بدن) به این موضوع پرداختیم که زبان بدن چه اهمیتی دارد و در سخنرانی چه جایگاهی دارد.در این مقاله قصد داریم بگوییم که زبان بدن برای یک سخنرانی چه کاربردی دارد.و در حقیقت سخنران چطور می‌تواند با رعایت چند اصل ساده یک زبان بدن قابل قبول از خود ارائه دهد:
دست دادن قبل از شروع جلسه سخنرانان مطمئناً قبل از شروع جلسه با افرادی زیادی ارتباط خواهند داشت
و این ارتباط معمولاً با دست دادن همراه خواهد بود.
اگر سخنران به خوبی دست ندهد، مطمئناً ذهنیت ناخو‌ش‌آیندی در شخص مقابل خود ایجاد خواهد کرد.برای مثال اگر سخنران خیلی آرام، و به اصطلاح به صورت «ماهی مرده» دست بدهد، شخص مقابل با برداشتی که از زبان بدن سخنران خواهد داشت،حس می‌‌کند که سخنران علاقه‌ای به او ندارد و به اصطلاح فردی نچسب است…
همچنین دقت کنید که دست شما هنگام دست دادن به صورت زیر یا روی دست شخص مقابل قرار نگیرد.
بهترین شیوه دست دادن این است که دو دست هم اندازه، هم جهت و عمود به افق باشند، اندکی یکدیگر را فشار دهند و سپس دست رها شود.دست نزدن به صورت آوردن دست به سمت صورت، معمولاً باعث ایجاد حس خوبی در مخاطبان نمی‌شود.و در حقیقت تفسیر زبان بدن چنین حرکتی معمولاً توأم با عدم اعتماد به حرف گفته شده یا دروغ گفتن است. به تصویر زیر نگاه کنید:
این تصویر، معمولاً زبان بدن کودکان پس از بیان یک دروغ را نشان می‌دهد. البته این کار معمولاً با یک دست انجام می‌شود.
کودک پس از بزرگ شدن، کم کم به این درک می‌رسد که با آوردن دست جلوی دهان باعث می‌شود که دیگران به سادگی متوجه می‌شوند که او دروغ می‌گوید و این حرکت باعث می‌شود که افراد مخاطب متوجه دروغ گفتن او بشوند. بنابراین کودک – به صورت ناخودآگاه – یاد می‌گیرد که این حرکت را به خاراندن بینی تبدیل کند. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که سخنران به هیچ عنوان صورت یا بینی خود را مالش ندهد یا دستش با بینی تماسی نداشته باشد.
نحوه ایستادن شیوه و نحوه ایستادن سخنران، می‌تواند تعیین کننده این موضوع باشد که سخنران چقدر آمادگی دارد و یا چقدر نسبت به موضوع مسلط است یا اصطلاحاً اعتماد به نفس دارد.
زبان بدن و نحوه ایستادن سخنران نباید حالتی باشد که مخاطبان حس ناخوش‌آیندی داشته باشند. مثلاً اگر سخنران پاهای خود را مانند سربازان جفت کند و تمام طول سخنرانی به صورت ثابت – و شبیه به نظامیان – سخنرانی را ارائه کند، مخاطبان واقعاً خسته خواهند شد.بهتر است که سخنران کاملاً صاف و مرتب بایستد و از هرگونه خم شدن (چه به سمت عقب و چه به سمت جلو) مگر در مواقع لازم خودداری کند. همچنین هرچقدر که دستان و بدن ما بازتر باشند، احساس بهتری به مخاطبان داده خواهد شد تا زمانی که دستان ما بسته باشند (به اصطلاح گارد گرفته باشیم)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج + 1 =

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...